Bulaşık Makinalarının Temizliği

 Artık neredeyse her evde bulaşık makinası kullanılıyor. Ne kadar bazı aileler için lüks bir beyaz eşya gibi görünse de aslında artık her bütçeye uygun fiyatta satılan farklı markalarda beyaz eşyalar bulunuyor. Toplum da bu ön yargıyı her geçen gün biraz daha yıkıyor. Peki, bulaşık makinası kullanmanın ön koşulu ne oluyor? Kesinlikle bulaşık makinası temiz tutulmalı. Peki, bir bulaşık makinası nasıl temiz tutulabilir? Şimdi bunlara değineceğiz.

               Öncelikle bulaşık makinalarının temizliğine neden önem verilmesi gerektiğinden bahsedelim. Bulaşık makinalarında mutfak eşyalarımız yıkanıyor ve bu mutfak eşyalarının temiz olması sağlığımız aşısından oldukça önem taşıyor. Bu yüzden de bulaşık makinası temiz olmalı ki mutfak eşyalarımız da yeterince temiz olsun. Bazı bulaşık makinaları o kadar kirli oluyor ki bulaşıklar kaç derecede yıkanırsa yıkansınlar hijyenik olmuyorlar. Hiçbir kadın böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Ama birçok tüketici bu durumu ihmal ediyor. Sürekli yıkama yapan bir şeyi temizlemek bazı insanlara çelişki gibi geliyor. Oysaki durum çok çok daha farklı oluyor. Sonuçta bu makine pis olan şeyleri temizliyor ve parçaların arasında yemek artıkları kalabiliyor. Fakat maalesef bazı tüketiciler bu duruma dikkat etmemekte ısrar ediyorlar.

               Peki, bir bulaşık makinası nasıl temizlenmeli. Öncelikle çıkabilecek olan parçaları çıkarılıp musluk altında bol su ve istenirse deterjan ile yıkanmalı.  Ardından bu parçaların bağlantı noktalarında yemek artıkları olup olmadığı kontrol edilmeli. Yemek artıkları varsa bir bez yardımı ile temizlenmeli. Ardından tamamen temizliğin dört dörtlük olması için boş bir şekilde ve deterjanla yüksek bir derecede uzun programda bulaşık makinası çalıştırılmalı. Böylece makinanın kusursuz bir şekilde temizliği tamamlanmış oluyor. Fakat eğer bulaşık makinanızın çok da kirli olmadığını düşünüyorsanız programı kısa programa da ayarlayabilirsiniz. Böylece zamandan da tasarruf edebilirsiniz ve makine daha kısa çalıştığı için daha az enerji harcar.

               Bulaşık makinalarının dış yüzey temizlikleri de oldukça önem taşıyor. Genelde kimyasal temizlik ürünleriyle silinmemesi öneriliyor. Özellikle renkli beyaz eşyalarda bu durum geçerli oluyor. Ilık ve sirkeli su ile beyaz eşyaların dış yüzeyini silmek, hem daha temiz olmasını sağlıyor hem de bulaşık makinasına parlak bir görünüm sağlıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.