Bulaşık Makinesi Temizlemesi Nasıl Yapılır?

 Artık hemen hemen her evde bulaşık makinası kullanılıyor. Bir takım ailelere göre lüks bir beyaz eşya  olarak görünse de aslına bakarsanız her bütçeye cazip fiyatta satılan değişik markalarda beyaz eşyalar yer alıyor. Bu ön yargı her geçtiğimiz gün yıkılıyor. Peki, bulaşık makinası kullanmanın ön koşulu ne oluyor? Kesinlikle bulaşık makinası temiz tutulmalı. Peki, bir bulaşık makinası hangi yollarla temiz tutulabilir?

            Öncelikle bulaşık makinalarının temizliğine ne sebeple önem verilmesi gerektiğinden bahsedelim. Bulaşık makinalarında mutfak eşyalarımız yıkanmaktadır. Bu mutfak eşyalarının temiz olması sağlığımız aşısından epeyce önem taşıyor. Bu yüzden de bulaşık makinası temiz olmalı ki mutfak eşyalarımız da olması gerektiği kadar temiz olsun. Bir takım bulaşık makinalarının kirliliği sonucu bulaşıklar kaç derecede yıkanırsa yıkansınlar hijyenik olmuyorlar. Hiçbir bayan böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Ama tüketiciler bu hali ihmal etmektedir. Devamlı olarak yıkama yapan bir şeyi temizlemek bir takım insanlara çelişkili geliyor. Sonuçta bu makine pis kalan şeyleri temizliyor ve parçaların aralarında yiyecek artıkları kalabiliyor.

            Peki, bir bulaşık makinası ne biçimde temizlenmeli. Önce çıkabilecek parçaları çıkarılıp musluk altında bol su ve istenirse deterjan ile yıkanmalı.  Sonrasında bu parçaların bağlantı noktalarında yiyecek artıkları olup olmadığı kontrol edilmeli. Yiyecek artıkları varsa bir bez yardımıyla temizlenmeli. Sonrasında tamamiyle temizliğin 4 dörtlük olması hedefine uygun bir biçimde boş bir biçimde ve deterjanla çok yüksek bir derecede uzun programda bulaşık makinası çalıştırılmalı. Bu Şekilde makinanın kusursuz bir biçimde temizliği tamamlanmış oldu. Ama şayet bulaşık makinanızın çok da kirli olmadığını düşünüyorsanız daha düşük programlara da ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde zamandan da tasarruf edebilirsiniz ve makine az enerji harcar.

            Bulaşık makinalarının harici yüzey temizlikleri de epeyce önem taşıyor. Genel itibariyle kimyasal temizlik ürünleriyle silinmemesi öneriliyor. Bilhassa rengarenk beyaz eşyalarda bu durum geçerlidir. Ilık ve sirkeli su ile beyaz eşyaların harici yüzeyini silmek, hem temiz olmasını sağlıyor. Hem de bulaşık makinasına parlak bir görünüm sağlıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.