Çamaşır Makinesi Su Boşaltmıyor

Bize gelen sorular arasında “Çamaşır makinesi su boşaltmıyor. Bundan dolayı da sıkmıyor. Sorun ne olabilr? Servis çağırmadan önce ne yapabilirim?” gibi bir soruya cevap vermeye çalışayım.

Çamaşır makineleri evimizde kullandığımız ve beyaz eşyalar arasında en önemlileri arasında yer alan cihazlardır. Bunların arızaları da bir o kadar can sıkıcıdır.  Servis çağırmadan önce “çamaşır makinesi su boşaltma sorunları” ile ilgili yapabileceklerinizi aşağıda sıraladım.

Çamaşır makinesinin suyunu boşaltmamasının çeşitli nedenleri olabilir. Şimdi bu durumun olası nedenlerini sıralayalım.

Eğer çamaşır makineniz suyunu boşaltmıyor ve sıkma sorunu yaşatıyorsa ,nedenleri ve çözümlerini belirtelim.Makine suyu tamamen boşaltamıyorsa sıkma moduna geçemez ve çamaşırlarınızı ıslak bırakır.

 Sorun 1– Makinedeki pis suyu dışarıya atmakla görevli tahliye pompa motorunun özelliğini kaybetmiş ,yanmış yada bozulmuş olması.

Makinenizin tahliye pompası özelliğini yitirmişse suyu tahliye edemez.

Makinenizi 2.kez sıkmaya ayarladığınızda , içindeki suyu tamamen atar  ve sıkmaya geçiyorsa ,makinenin pompası özelliğini kaybetmiştir.

Çözüm: Pompanın değişmesi gereklidir.

Pompa değişimi için servisin makineyi götürmesine gerek yoktur, evde değişim yapılabilir ve maliyeti çok yüksek değildir.

Sorun 2- Şimdiki makineler elektronik olduğu için elektronik beyin ve elektronik kart kaynaklı arızalar yada motordan kaynaklı arızalar.

Makinenizin bozulmuş olan beyni yada kartı , makinenin gerekli alanlarına komutu gönderemez ve suyu tahliye edemez, sıkma işlemi başlamaz.

Çözüm: Mevcut elektronik kartlarda çok ciddi hasar yoksa, tercihinize ve servisin tavsiyesine göre gelen teknik servis parçayı onarabilir yada değiştirebilir.

Sorun 3– Sıkma devri problemi , yıkama motorunun sıkma devrinde problem olan makine  sıkma eylemine geçemez.

Çözüm: Gelen teknik servis ,makinenin orijinal motorunu tamir edebileceği gibi tamamen değiştirebilir de. Onarım yapan servisler , masrafınızı oldukça azaltır.

Sorun 4– Makinenizin ön tarafındaki pompa kapağının bulunduğu pompa filtresinin tıkanmış olma ihtimali.

Çözum: Makinenizde sağ veya sol alt kısımda bulunan pompa filtre  kapağını açıp içinde herhangi bir şeyin olup olmadığını kontrol ediniz,düğme, vida, bozuk para gibi şeyler olabilir.

Sorun 5– Makinenizin arka tarafındaki gider hortumunun tıkanmış olma ihtimali , içine küçük bez parçaları girmiş olabilir.

Çözüm: Makinenizin arkasındaki pis su hortumunu(gider borusu) Çıkarıp ,makinenizi su boşaltım programına ayarlayın eğer hortum takılı değilken suyu boşaltıyorsa , hortum tıkalı demektir.

Sorun 6– Makinenizin su boşaltan (gider) hortumu fazla yüksektir:

Çözüm: Gider hortumunu mevcut durumdan daha aşağı indirin.

Aşağıda bu konu ile ilgili bir de video ekledim umarım işinize yarayacak bir makale olmuştur. İstanbul Anadolu yakası için Arçelik Servisi ihtiyaçlarınızda 0216 471 59 56 numaralı telefonlarımızdan irtibata geçebilirsiniz. İstanbul dışı telefonla yardımcı olunmayacaktır. Anlayışınızı bekliyoruz. İyi günler.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.