Duvar Tipi Kombilerin Avantajları nelerdir?

Duvar tipi kombiler bir çok kişi için daha çok tercih edilen kombi çeşitleri arasında sayılır. Ancak bir çok kişi için de bu durumun aksi geçerlidir. Aşağıda çeşitli biçimlerde konuyla ilgili uzman görüşlerinin de alıındığı bir yazı kaleme alıyoruz. Duvara monte edilen kombilerin yararları ve zararları nelerdir? Duvar tipi kombiler alınmalı mıdır? İşte cevabına aşağıda yer veriyoruz. Bu cevaba göre nasıl bir kombi tipi istediğinize karar vereceğinizi düşünüyoruz.

 

Duvara monte edilen şofben tipindeki kombi cihazları ısıtma suyunu ve  kullanım suyunu beraber üretir .  Cihazlar atmosferik brülörlü olup; ısıtma ve sıcaklık değiştirici yüzeyleri paslanmaz çelik ,  bakır ve bronz malzemelerden yapılabilmektedir .  Biçim olarak şofbenlere aynı ve duvara asılarak monte edilirler .

 

Avantajları: Alternatiflerine göre ucuzdur .  Hem Bir ısıtma ,  hem bir de kullanma ateş gibi suyu temini aynı zamanda mümkündür .  Duvara monte edilmesi dolayısıyla da az yer kaplar .  Sirkülasyon pompası ve kapalı genleşme tankı üzerindedir .

 

Dezavantajları: Ömürlerinin 3 – 5 yıl olması  ( Bilhassa Türkiye’de kullanma suyunun çamurlu ve pekçok ilde kireçli olması kritik sıkıntılar yaratmaktadır .  Şofbenlerin uygun fiyat ömürlerinin sekiz – on yıl olduğu ve günde aşağı yukarı yarım saat kullanıldıkları düşünülürse ,  ısıtma mevsiminde günde aşağı yukarı 20 saat personel kombi cihazların ömürlerinin edevat kalitesine ve kullanım alanına ilişkili olarak 5 yıl olması doğaldır   ,  Servis ve yedek parça giderlerinin fazla olması  (Her ısıtma mevsimi bitiminde bir takım parça değişikliklerine gereksinim olmasıdır. Kapasitelerinin sınırlı olması çoğunlukla 20 . 000  –  25 . 000 kcal/h seviyesinde olmasıdır.

 

Verimlerinin daha düşük olması ,  Otomatik kontrol sistemlerinin sınırlı olmasıdır .  Sonuç olarak duvar tipi şofben prensipli komple cihazlar ,  iki en fazla üç katlı yapılarda ,  kazan monte edilecek yeri olmayan 80  –  100 m2 dairelere göre dezavantajlarına nazaran kolay olmaktadır .  Baca problemi durumda olan yapılarda kombi edevat kullanmaktan kaçınılmalıdır .  Hermetik kombi ise daha çok sorun oluşturan edevat tipidir .

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.