Klimaların Sağlıklı Kullanımı

               Klimalar artık neredeyse her evde kullanılıyor. Fakat klimaların doğru kullanılması oldukça önemli. Aynı zamanda belli aralıklarla bakımı yapılmayan klimalar da oldukça sorun yaratabiliyor. Bu sorunların yanında sağlık açısından da tehdit edici olabiliyorlar. Eğer klimalar doğru kullanılmazsa yaz aylarında bile grip olmak ya da üşütmek gibi durumlara sık sık rastlanabiliyor. Bu yüzden eğer düzenli bir şekilde klima kullanılıyorsa mutlaka en doğru şekilde kullanılmalı. Peki, klimalar en doğru şekilde nasıl kullanılır? Şimdi bu ipuçlarına değineceğiz.

Öncelikle klima seçerken klimaların kullanılacağı ortama göre seçim yapılmalı. Yani küçük bir odaya büyük bir klima almak kesinlikle yanlış. Eğer klima alırken kullanacağınız odanın metrekaresini belirterek alırsanız yetkililer odanıza en uygun klimayı sizlere zaten tanıtıyorlar.

Seçim yapıldıktan sonra yetkililerin talimatlarına mutlaka uyulmalı. Yani klimanın düzenli aralıklarla temizliği yapılmalı ve her yıl teknik bir sevişe mutlaka kontrol ettirilmeli. Böylece hem klima performansının daha yüksek olması sağlanıyor hem de klima temizlenmediğinde çıkabilecek kötü kokular ve gazlar önlendiği gibi arızalar da çok önceden tespit edilebildiği için önüne geçilip kolayca tamir edilebiliyor.

Klima kullanımı tek başına kesinlikle yeterli olmuyor. Eğer bir odada ısı yalıtımı yoksa klimanın performansını yeterli bir şekilde gösterebilmesi de imkânsız oluyor. Bu yüzden klima kullanılmadan önce kullanılacak olan odanın ısı yalıtımı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekiyor.

Klimanın odayı ısıtması ya da soğutması için kesinlikle doğru bir yere yerleştirilmesi gerekiyor. Klima öyle bir yere yerleştirilmeli ki klimadan aktarılan hava odanın her yerine çok kolay bir şekilde etki etmeli.

Asla klimanın havası insanlara direkt olarak vurmamalı. Klimanın pervaneleri havayı dönük olmalı ve havadan odalara dağılmalı. Klimaların pervanesini aşağı doğru verip direkt olarak karşısına oturmak yapılabilecek en büyük hatalardan biri oluyor.

Hava ne kadar sıcak olursa olsun oda sıcaklığı 25 derecenin altına ayarlanmamalı. Aksi takdirde sağlık açısından hiç iyi sonuçlar doğurmayacağı bilinmeli. Bunun yanında gece kesinlikle klima çalışmamalı. Çünkü ısı çok düştüğünde uykudan uyanılmama durumu sağlık açısından oldukça olumsuz sonuçlar yaratabiliyor.

Klima doğru kullanıldığında oldukça faydalı bir ürün olmakla beraber yanlış kullanıldığında dünyayı zehir edebiliyor. Bu yüzden kesinlikle insan sağlığına en uygun şekilde kullanılmalı.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.