Beyaz Eşyalarda Arızaya Neden Olan Hatalar Nelerdir? Alınabilecek Önlemler

Günlük standart bir yaşamda dahi teknolojiyle entegrasyon 21. Yüzyıl dünyasında çok önemlidir. Gün içerisinde yaptığımız işlerden, gerçekleştirilen eğlence aktivitelerine kadar her aşamada ve her konuda teknoloji etkin rol üstleniyor. Adeta günümüzün akışına yön vermeye başlayan teknolojik cihazlar arasında beyaz eşyaların ayrı bir yeri ve önemi bulunuyor. Ev işlerini daha kısa sürelerde ve daha kaliteli şekilde yaparak, kendimize daha fazla vakit ayırabilme şansı veren beyaz eşya teknolojileri, dünya genelinde yaygın olarak kullanılıyor. Çamaşır makineleri, bulaşık makineleri ve hatta buzdolapları gibi sadece bireysel yaşam alanlarında değil aynı zamanda da iş yerlerinde de en temel gereksinimler arasında yer alan bu teknoloji grubu ürünlere dair gelişimde tüm hızıyla devam ediyor. Takip etmenin imkansız hale geldiği bir gelişim ivmesi bulunan beyaz eşya ürünleri akıllı teknolojilerle de bir araya gelerek, kullanım fonksiyonlarının çok geniş yelpazelere ulaşmasını sağlıyor. Bu gibi gelişimleri ile yaşamın merkezinde kendisine yer bulan beyaz eşya ürünlerimiz, pek çok ihtiyacımızda bizlere önemli kolaylıklar sağlıyor. Ancak çağın en dayanıklı malzemelerinden ve en gelişmiş teknolojilerinden yararlanılarak üretilen beyaz eşya ürünlerimizi hem verimli kullanabilmek hem tasarruflu kullanabilmek hem de uzun ömürlü olarak kullanabilmek için kullanımlarına dair belirtilen bazı hususlara dikkat etmemiz gerekiyor.

 

Bakım ve Temizliği Yapılmayan Cihazlar Arızalanıyor

 

Bulaşık makineleriyle tüm bulaşık kirini, çamaşır makineleri ile tüm çamaşır kirini yok edebilmek mümkün olurken, söz konusu bu etkenler zaman içerisinde cihazlarda çeşitli etkiler oluşturuyor. Çamaşırlarımızdan ya da bulaşıklarımızdan kiri söküp alan bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri söz konusu kiri dışarıya atsa da mekanizması içerisinde artıklar kalınabiliyor. Bu durumda zaman içerisinde makinalarda tıkanma başta olmak üzere pek çok problemin ortaya çıkabilmesine neden olabiliyor. Bu yüzden makinelerin temizliklerinin yapılması çok önemlidir. Dünya genelinde yaygın şekilde kullanılan bu cihazların temizliği genel olarak aksatılıyor ya da önemsenmiyor. Ancak bu durum sonucunda cihazda arızalanmalar meydana gelebiliyor.

 

Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmaması ve cihazı daha uzun ömürlü olarak kullanabilmek için mutlak suret ile düzenli olarak bakım ve temizliklerini yapmaya özen göstermelisiniz. Özellikle çamaşır makinesi temizliği ve bulaşık makinesi temizliği olası arızaları önlemek, cihazlardaki performans kayıplarının önüne geçebilmek ve yüksek faturalar ile karşı karşıya kalmamak adına büyük bir önem taşır. Cihazın iç ve dış temizliğinin uygun kriterlerde gerçekleştirilmesi de ayrı bir önem taşır. Ürünün hem iç temizliğinin hem de dış temizliğinin birkaç kullanımda bir gerçekleştirilmesi gerekir. Buzdolaplarında ise bu durumun yıl içerisinde en az 2 defa olacak şekilde iki periyotta gerçekleştirilmesi öneriliyor.

 

Ancak ürünlerin genel bakım uygulamalarının gerçekleştirilmesi için belirli bir seviyede teknik bilgi gerekliliğinin bulunması nedeni ile bakım uygulamaları için uzman servis desteğini almanız gerekir. Alanında uzman teknik personeller tarafından uygun teknik ekipman kullanımı ile bulaşık makinelerinin, buzdolaplarının, çamaşır makinelerinin ve diğer tüm beyaz eşya ürünleri, küçük ev aletleri ve iklimlendirme sistemi ürünlerinin bakım uygulamaları profesyonel standartlarda en iyi şekilde gerçekleştirilebiliyor. Böylelikle ürününüzün bakımının yapılmamasından dolayı ‘önlenebilecek’ nitelikteki arızalarının engellenebilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Çevreden Duyulan Bilgiler Arızaların Önemli Yüzdesini Oluşturuyor

 

Yaşamın her alanında gereksinim duyulması sebebi ile yoğun olarak kullandığınız beyaz eşyalarınızın bakımı, kullanımı ve arıza onarımları ile ilgili konulara ilişkin olarak çevreden duyulan bilgiler ışığında hareket edilmesi ve bireysel müdahalelerde bulunulması cihazdaki sorunun çok daha ciddi boyutlara ulaşabilmesine ve hatta kimi zaman çözüm sorunların yaşanmasına neden olabiliyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınmaması açısından üründe yaşanan bir problem için hem yetersiz bilgi hem de gerekli teknik donanım olmadan ‘bilinçsiz’ şekilde onarım müdahalesinde bulunmaktan kaçınılmalıdır. Ürünün iç aksamına ulaşılması için açılacak kapak/kapakları ya da sökülecek parça yada parçaları için temel bir bilgi sahibi olunması gerekir. Misal olarak sökülen kabloların takımı sırasında sırasının ya da yerinin karıştırılarak, hatalı şekilde takılması cihazda kısa devre ve hatta yangın, patlama gibi risklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. İnsan sağlığı açısından hayati tehdit içeren bu tip durumlar ile karşı karşıya kalınmaması için beyaz eşya ürünlerinde kişisel müdahaleler yerine bakım ya da onarım fark etmeksizin profesyonel servis desteği almanızı öneriyoruz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.