Beyaz Eşya Seçimi Nasıl Olmalı? Hangi Kriterlere Bakılmalı?

Ev ya da işyeri olması fark etmeksizin hayatın her noktasında yaşamın vazgeçilmez parçalarından olan beyaz eşyaların seçimi konusunda kesinlikle dikkatli hareket edilmesi gerekir. Özellikle de alınan beyaz eşyanın kullanım gereksinimlerini karşılamasından, performans/maliyet dengesi açısından uygun niteliklere sahip olmasına kadar her konuda daha bilinçli ve daha dikkatli seçimler yapılması, en doğru ürünün alınabilmesine yardımcı olacaktır. Gelişmeye devam eden beyaz eşya teknolojisinin getirmiş olduğu yenilikler yaşamı kolaylaştırırken, bu alanda çok geniş yelpazede çeşitlilikler sunuyor. Birbirinden pek çok farklı özelliğe sahip olan ürünün piyasada bulunduğu bugünlerde doğru seçimi yapmak hem ekonomiklik hem de kaliteli verimlilik açısından çok önemlidir. Bu çerçevede de piyasada bulunan ve oldukça yüksek değerlere sahip olan ürünlerin yoğun olarak tercih edilmesi doğru bir beyaz eşya seçimini oluşturmamaktadır. Çünkü beyaz eşya ürünlerinin seçimi sırasında fiyatından ziyade kullanım pratikliği ve işlev yelpazesi önem taşır. Bu konudaki en belirleyici faktörlerin başında da satın alınmasından sonra hiç kullanılmayacak pek çok özelliği bulunan beyaz eşya ürünlerinin satın alımıdır. Standart fonksiyonu çerçevesinde kullanılacak ve maliyetinin artmasına neden olabilecek özellikleri bulunan beyaz eşya ürün modellerinin tercih edilmemesi, bu konuda en doğru seçim anlayışını oluşturacaktır.

 

Hatalı Beyaz Eşya Seçiminin Etkileri

 

Beyaz eşya seçimi halinde tüketici açısından ortaya çıkabilecek pek çok olumsuz durum bulunur. Toplum genelinde genel olarak göz ardı edilen bu seçim hataları, teknolojinin ihtiyaçlar doğrultusunda verimli kullanımı açısından olumsuz etkiler oluşturabildiği gibi doğanın korunması açısından da ciddi sonuçların çıkmasına neden olacaktır. Özellikle de daha fazla elektrik veya su tüketimi gibi doğa kaynaklarının tüketilmesine neden olabilecek durumlar ile karşı karşıya kalınması gibi olumsuz sonuçlarda ortaya çıkabilecektir.

 

Genel olarak bir beyaz eşya seçiminde yapılan hatalar sonucunda;

 

  • Gereksiz düzeyde yüksek maliyet,
  • Kullanım ihtiyacından çok daha fazla özelliği bulunan cihaz kullanımından kaynaklı yüksek elektrik, su, doğalgaz faturaları,
  • Kullanım ihtiyacını karşılayamayan performanslar,
  • Fazla deterjan ya da diğer malzemelerin kullanım gerekliliğinin doğması,

 

Gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkar. Bu durumda alınan üründen kesinlikle verimli bir kullanım elde edilememesine neden olabilir. Bu yüzden ürünün çok yüksek seviyede performans sunuyor olması dahi beyaz eşya seçiminde doğru bir tercihte bulunulduğunu göstermemektedir.

 

Beyaz Eşya Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Beyaz eşya seçiminde ihtiyaçlar kadar önem taşıyan belirli başlı ve aynı zamanda da göz ardı edilen pek çok husus bulunuyor. Doğru, kaliteli ve tasarruflu bir beyaz eşya kullanımının elde edilebilmesi için mutlaka bilinçli bir şekilde hareket edilmesi gerekliliği bulunur. Aksi halde verimsiz ve yüksek maliyetler yaratacak bir tercihte bulunulabilir. Bu doğrultuda da beyaz eşya seçimi nasıl olmalı konusunda dikkat edilmesi gereken hususlar;

 

  • Öncelikli olarak ihtiyaçların göz önünde bulundurulması gerekir. Yani piyasada bulunan ve asla kullanılmayacak düzeyde çok fonksiyon ve özelliği bulunan ürünler yerine tam olarak ihtiyacı karşılayacak kapasite ve özelliklere sahip olan ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

 

  • Alınan beyaz eşya ürünün kullanılacağı yere göre de seçilmesi gerekir. Çünkü boyut ve ölçüler açısından kullanılacak yer açısından uygun olmayan ürünlerin kullanılabilirliği mümkün olmaz.

 

  • Tercihlerin tasarruf özelliği, işlevselliği ve pratik kullanımı olan ürünlerden yana olması gerekir. Aksi halde her kullanımda çok fazla uğraş verilmesi ve bununla birlikte gereksiz efor harcanması gibi durumlar söz konusu olabilecektir.

 

  • Cihazların tükettikleri enerji oranını belirten ‘enerji sınıfı’ olgusuna dikkat edilmesi gerekir. A ile F arasında sıralaması bulunan bu enerji sınıfları verimliliğini gösterir. A sınıfına sahip olan ürünler en verimli performansı en düşük enerji tüketimi ile gerçekleştirebilme potansiyeline sahiptir.

 

  • Tüm beyaz eşya ürünleri için standart bir değerlendirme yapılmamalıdır. Bu yüzden de bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi farklı kullanım hedefleri taşıyan ürünlerin kendi kriterlerine göre seçim yapılmasına dikkat edilmelidir.

 

  • Çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi için kullanım ihtiyacı kapasitesinden yüksek kapasiteye sahip olan modelleri tercih edilmemelidir. Bununla birlikte buzdolaplarında da mutlaka tam olarak ihtiyacı karşılayacak standartlarda hacme sahip olan modellerin tercih edilmesi gerekir. Fazla olan kısımları gereksiz elektrik tüketimi maliyetlerinin yaşanmasına neden olabilecektir.

 

Bu gibi hususlara dikkat edilerek yapılacak beyaz eşya alımları sayesinde her zaman daha ekonomik, daha verimli ve daha kaliteli bir kullanım performansının elde edilebilmesi mümkün olabilmektedir.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.