Bulaşık Makinalarına Bulaşıklar Nasıl Dizilmeli Ve Neye Göre Dizilmeli?

Elde bulaşık yıkamak ne kadar zor olsa da bulaşık makinasında bulaşık yıkamak da işin ayrıntılarını düşündüğünüzde aslında çok da kolay değil. Tabi burada kol gücünden çok ayrıntıya dikkat etmek söz konusu olan. Bir bulaşık makinasının bulaşıkları en iyi şekilde yıkaması için sizlerin bulaşık makinasına bulaşıkları en iyi şekilde sunmanız gerekiyor. Peki, nasıl mı? Şimdi işin ayrıntılarına değinelim.

Öncelikle yemek artığının temizlenmesi için bulaşıklar mutlaka bulaşık makinasına yerleştirilmeden önce musluk altından geçirilerek yemek artıklarından arındırılmalı. Hatta bu işlem için mutfak fırçası da satılıyor. Yemek artıklarından tek tek arındırılan bulaşıklar dik bir şekilde yerleştirilmeye çalışılmalı. Çünkü ancak bu şekilde makina içindeki sular bütün yerlere temas ediyor. Sizce neden bulaşık makinasının içindeki teller dik bir şekilde duruyor. Suların daha iyi temas etmesi için. Ama şu durum da yanlış bir durum oluşturuyor tabi. Diyelim ki tabakları bulaşık makinasının iç yapısına göre düzenli bir şekilde dizdiniz. Ama sonra üzerlerine tencereleri yığdınız. İşte bu çok yanlış bir kullanım oluyor. O tabakları öyle dizmenizin hiçbir anlamı kalmıyor. Çünkü su akışını yine bir yere kadar engellemiş oluyorsunuz. Bu yüzden sadece bulaşık makinanızın kapasitesi kadar bulaşık doldurmalısınız. Bu yüzden uzmanlar genelde büyük bulaşıkların ve küçük bulaşıkların ayrı ayrı yıkanmalarından yanalar. Böylece bulaşıklar daha iyi yıkanıyor ve böylece bulaşık makinalarında yıkanmalarının asıl anlamı da yerine gelmiş oluyor.

Bulaşık makinalarında deterjanlar kesinlikle dozunda kullanılmalı. Bulaşık makinasının deterjan haznesinin içi ne tam dolmalı ne de çok boşluk kalmalı. Doğru ve etkili deterjanlar kullanmanız da yine bulaşıkların en iyi şekilde yıkanmalarını sağlıyor. Böylece gıdalarınız için hijyenik mutfak malzemeleri sizleri hazırda bekliyor.

Bulaşık makinasının çalıştırılmadan önce pervanelerin durumu mutlaka kontrol edilmeli. Bir yere değiyorlar mı diye döndürülmesi ve daha sonra bulaşık makinası çalıştırılmalı. Pek çok tüketici bu duruma dikkat etmediği için çamaşır makinaları ağır hasarlar alabiliyor. Yani aslında doğru kullanım sadece mutfak eşyalarınızı sağlıklı olması açısından önemli değil, aynı zamanda bulaşık makinanızın kullanım ömrünün uzun olması açısından da aslında tahmin bile etmediğiniz kadar çok önem taşıyor ve her açıdan etkiliyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.