Bulaşık Makinesi sürekli Su alıyor Arızası

Bulaşık makineleri mutfaklarda buzdolabından sonra kullanılan en yaygın beyaz eşyadır. Son yıllarda iyice popülaritesini arttıran bulaşık makineleri evlerde kişilerin yüklerini hafifletip zamandan tasarruf etmelerini sağlamaktadır. Bulaşık makineleri hemen hemen her gün kullanılmaktadır, çok kullanımdan ötürü bazı çeşitli arızalar görülmektedir. Bulaşık makinesi devamlı su alıyor arızası en çok karşılaşılan arıza çeşididir. Bu arızanın çeşitli nedenleri ve sebepleri bulunmaktadır.  Makinenin devamlı su alması arızasında kontrol edilmesi gereken ilk nokta su seviye anahtarının ince hortumu delik veya bağlantı noktasından su kaçırıyor olabilir. Bu durumda seviye anahtarına suyun dolduğunu belli eden referans suyu gelemediği için makine sürekli su almaya çalışacaktır.Hortumun yenisi ile değiştirilerek arıza giderilmiş olur.

Bulaşık makinesi devamlı su alıyor arızasına sebep olacak bir diğer etken ise su seviye anahtarının kendisi arızalanmış olabilir. Böyle bir durumda makine suyun dolduğunu algılamayacak ve sürekli içerisine su almaya devam edecektir. Su seviye anahtarları bildiğimiz anahtarlar gibi çalışmaktadır ancak bu anahtardaki açma ve kapama işlemini su yapmaktadır. Anahtara bağlı olan ince bir hortum yardımı ile makine yeterli suya ulaşınca aynı anda su seviye anahtarına da gelmektedir. Sağlıklı bir anahtar suyun gelmesiyle su alma devresini açarak elektrikli vanayı kapatmasını sağlamaktadır. Böylece makine fazla su alma durumunda kalmaz. Arızalı seviye anahtarı değiştirilerek bulaşık makinesi tekrar eski çalışır durumuna gelmektedir.

Bulaşık makinesi devamlı su alıyor arızasına neden olabilecek bir diğer sorun ise suyun makinenin içerisine alınmasını sağlayan elektrikli musluk arızalanmış olabilir. Bulaşık makinesinin su seviye anahtarı makine suyunun dolduğunu algılayarak elektrikli musluğu kapatma sinyali göndermektedir. Bu musluk arıza yapması sebebiyle gelen kapama sinyallerine rağmen kapanmayarak su almaya devam etmektedir.  Karşılaşılan bir diğer arıza ise makine ara ara su almaktadır. Böyle bir arıza ile karşılaştıysanız muhtemelen ana kart arızalanmış olabilir. Çünkü suyu sürekli almıyor ve makine tamamen su ile dolmuyor bu arızada dolayısıyla elektrikli musluk veya seviye anahtarı yerine ana karta bakılması daha doğru olacaktır.

Sorunlarınızı kendi çabalarınızla çözemediyseniz bizi bilgilendiren Sultanbeyli Arçelik Servisi sizlere yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.