Bulaşık Makinesinde Sıvı Deterjan Kullanımı

Bulaşık yıkamayı daha kolay hale getiren mutfağınızdaki yardımcınız bulaşık makinesinde yıkayacağınız tencerelerinizden, bardaklarınıza ve diğer tüm sofra takımlarınıza kadar her bir bulaşın tertemiz ve parlak olmasını istiyorsanız, doğru deterjan seçimine önem göstermelisiniz. Piyasada bulaşık makinenizde kullanabileceğiniz ‘tablet’, ‘toz’ ve ‘kapsül’ formunda deterjan seçenekleri bulunsa da daha farklı bir alternatif arayışındaysanız ‘sıvı deterjan’ kullanabilirsiniz. Sıvı deterjan, kısa programlarda dahi yüksek temizlik gücüne sahiptir. Özellikle diğer deterjan alternatiflerine göre makinenizde kalıntı bırakmaz ve cam bulaşıklarınıza zarar vermeden maksimum kapasitede hijyen sağlar.

 

Bulaşık Makinesinde Sıvı Deterjan Nasıl Kullanılır?

 

Sıvı deterjan formu temel olarak konsantre yapıda üretilir. Bu yüzden bulaşık makinenizin, deterjan haznesinde daha az miktarda kullanımla yüksek kalite yakalayabilirsiniz. Tabii ki konsantre olmayan sıvı deterjan seçenekleri de mevcuttur. Bu deterjanlar ise konsantreye göre daha genel standartlarda kullanım oranına sahiptir. Bu aşamada makinenizde kullanacağınız her bir sıvı deterjanın ürün paketi üzerinde ‘tavsiye edilen kullanım miktarı’ uyarısı yer alır. Temel olarak makine teknolojisi ve ürün formülü çerçevesinde bu miktar bilimsel olarak belirlenmiştir. Bu gibi faktörler dolayısı ile bulaşıklarınızda leke, çizik, matlık ve kir gibi olumsuz sonuçların yıkama sonrasında oluşmaması için tercih edeceğiniz sıvı deterjanın kullanım miktarına da dikkat etmelisiniz. Deterjan haznesine yıkanacak bulaşık oranına göre tavsiye edilen miktarın kullanımına dikkat etmeniz çok önemlidir. Eğer aldığınız sıvı deterjanın ‘ölçek’ unsuru makinenizin ideal kullanım seviyesi ile uyumlu değil ise mutlaka bu faktörü göz ardı etmemelisiniz. Ayrıca göz kararı sıvı deterjan kullanımından da kaçınmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde bulaşık makinenizin programı bittiğinde bulaşıklarınızda iyi bir yıkama gerçekleşmediğini ve hatta bulaşıklarınızın zarar dahi gördüğüne tanık olabilirsiniz.

 

Bulaşık Makinesinde Sıvı Deterjan Nereye Koyulur?

 

Bulaşık makinenizde daha önce ‘sıvı deterjan’ kullanmadıysanız sıvı deterjan hangi göze koyulur şeklinde bir sorunun oluşması son derece doğaldır. Ancak sıvı deterjanlar, bulaşık makinesinde kullanım için diğer deterjan tiplerinden farklı bir uygulama gerekliliği oluşturmaz. Bu yüzden tıpkı diğer deterjan tiplerinde de olduğu gibi bulaşık makinenizin deterjan haznesine koymanız, ideal kullanım açısından uygundur. Makinenizin deterjan haznesine sıvı deterjanı, parlatıcı ile birlikte dikkatli bir şekilde ideal miktarda koyduktan sonra, yıkama işlemini en yüksek performansı alabilirsiniz. Ancak seçeceğiniz sıvı deterjanın kalitesi de diğer deterjan tiplerinde olduğu gibi önemlidir. Bulaşık makinenizde doğru ve uygun standartlarda kullandığınız kaliteli sıvı deterjana rağmen, makinenizin performansından ve ortaya koyduğu sonuçlardan memnun değilseniz vakit kaybetmeden iletişim kanallarımız üzerinden Arçelik Servisi merkezimize başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.