Bulaşık Makinesinde Bardaklar Neden Buğulanır?

Sofralarımızın vazgeçilemez öğelerinden biriside bardaklardır. Sıkça kullandığımız bardakları, bulaşık yıkamada bize büyük bir kolaylık kazandıran bulaşık makinesinde yıkadığımızda ‘buğulanma’ gibi bir problemle karşı karşıya kalabiliyoruz. Bulaşık makinesinde yıkanan bardakların buğulanması sorunu makine kullanımında en sık görülen sorunlardan birisidir. Ancak bardaklarınızda yaşadığınız bu pek de hoş bir görsellik teşkil etmeyen ‘buğulanma’ sorunu için çözümde mevcuttur. Bulaşık makinenizde yıkadığınız bardaklarınızda meydana gelen buğulanmaya neden olabilecek 2 ana husus bulunur. Bu 2 ana hususun ilk sert su olurken, ikincisi ise yüksek sıcaklıktaki sudur.

 

Sert Su Kireç Kalıntılarına Neden Olur

 

Bulaşık makinenizin bağlı olduğu su şebekesinden gelen yıkama suyunda yüksek miktarda kireç mevcudiyeti mümkündür. Özellikle de Türkiye’ nin önemli bir kısmında suyun önemli oranda kireçli olduğu düşünüldüğünde bu sorunun bu denli yaygın olarak görülmesi olağandır. Sert su bardaklarda kalıcı hasara yol açabilir. Kireçli ve sert suların içeriğinde bulunan yüksek mineral değerleri, yıkama programı sırasında cam bardakların yüzeyine kenetlenir. Burada birikme gerçekleştirirken, her yıkama da daha da katmanlı hale gelir. Bunun sonucunda bardaklarınız ‘puslu-buğulu’ bir görüntüye bürünür. Böyle bir sorunu, bu tip bir etken nedeniyle yaşanıyorsanız, piyasada bulunan ‘su yumuşatıcı’ ürünlerin kullanımını gerçekleştirerek, önleyici etki yaratabilirsiniz. Ayrıca ciddi seviyede buğulanma meydana gelen bardaklarınız varsa, bunları 1 gece sirkeli suda bekleterek, kireç kalıntılarından arındırarak, parlak görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

Soğuk Su Bulaşıklarda Buğulanmaya Yol Açabilir

 

Bulaşık makinenizdeki yıkama suyunun soğuk olması nedeni ile de bardaklarınızda buğulanma meydana gelebilir. Çünkü bardaklarınızdaki mevcut lekelerin yıkama sırasında çıkması, durulama aşamasında deterjan bileşenlerin çözülmesi ve aktif hale gelebilmesi açısından suyun sıcak olması gerekir. Bu aşamada bulaşık makinenizde yıkama suyunun bu sorunla karşı karşıya kalmamanız için mutlaka ortalama 55 derece seviyelerinde olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer bu derece altında kalan bir yıkama suyu ile makineniz çalışıyor ise bardaklarınızın üzerinde deterjan kalıntılarının kalmasına ve zamanla katman oluşturmasına neden olur. Bunun sonucunda da bardaklarınız buğulu-puslu bir görünüme bürünür. Bardaklarınızın makinedeki yıkama sonrasında parlak ve etkileyici görünümünü koruyabilmesi için mutlaka makineyi çalıştırmadan önce kısa bir süre sıcak su akıtmayı ve aynı zamanda da periyodik olarak bulaşık makinesi bakımı ile makinenizin su sıcaklığını düzenleyen ‘termostat’ parçasını arızalara karşı kontrol ettirebilirsiniz. Bulaşık makinenizde bu hususlara dikkat etmenize rağmen halen bardaklarda buğulanma ya da tüm bulaşıklarda leke sorunu yaşıyorsanız profesyonel servis için Arçelik Servisi çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.