Renkliler ve Beyazlar Çamaşır Makinesinde Kaç Derecede Yıkanmalı?

Çamaşır makinesinde Hangi Çamaşır, Hangi Derecede Yıkanmalı?

 

Çamaşır makinesinin en önemli özelliği farklı su sıcaklıklarında (elde yıkamada çıkılamayacak sıcaklıkta dahil) çamaşırların uygun koşullarda yıkanmasını sağlamasıdır. Evimizde pek çok farklı tekstil ve kıyafet için kullandığımız çamaşır makinemizin kullanımı açısından en önemli hususlardan birisi de yıkama suyunun uygun sıcaklıklarda ayarlanmasıdır. Çamaşır makinelerinin gelişen teknolojisinin getirmiş olduğu bu avantaj sayesinde yıkayacağımız çamaşır tipine göre en uygun su sıcaklığı seviyesini ayarlayabilmemiz mümkün. Ancak bunun için hangi çamaşır tipinin, hangi su sıcaklığı seviyesine uygun olduğuna dair de bilgi sahibi olmamız gerekir. Çamaşır makinenizde otomatik program seçimi ile su sıcaklığı ayarlamasını makineye bırakmak da mümkündür. Ancak bazen yıkanacak çamaşır üzerinde kaç derece su sıcaklığında yıkanması gerektiğine dair uyarı etiketi bulunmayabilir veya kendi tercih ettiğimiz su sıcaklığında yıkanmasını arzu edebiliriz. Bu durumda doğru su sıcaklığını ayarlamamız çok önemli.

 

Beyazlar Kaç Derecede Yıkanmalı?

 

Çamaşır makinenizde yıkayacağınız çamaşırlarınızın türüne göre farklı sıcaklıkları kendiniz ayarlayabilirsiniz. Bu doğrultuda çamaşır makinenizde yıkayacağınız beyazlar kaç derece yıkanır sorusu için alternatifler çok fazladır. Çünkü renk verme problemi bulunmayan ya da kirin diğer türlere göre daha rahat şekilde gözlemlenebildiği çamaşırlar olması nedeni ile beyazlar daha yüksek su sıcaklıklarında dahi yıkanabilir. Bu çerçevede de çamaşır makinenizde beyazları 60 derecede dahi yıkayabilirsiniz. Buna karşın makinenizde yıkayacağınız beyazlar ‘ipek’ ya da ‘yün’ gibi hassas üretim malzemesine sahip kumaştan elde edilmiş ise özelliğini yitirme ve zarar görme olasılığına karşı 30 dereceden fazla su sıcaklığında yıkamamalısınız.

 

Renkliler Kaç Derecede Yıkanmalı?

 

Beyazlara göre renkliler kaç derecede yıkanır sorusu için farklı tipler için farklı derece seçenekleri bulunur. Örneğin renklilerin çamaşır makinesinde kaç derece yıkanacağının belirlenmesi açısından ‘pamuklu’, ‘narin kumaş’, ‘koyu renkliler ve siyahlar’ şeklinde ayrımlar bulunur. Buna göre pamuklu renkli çamaşırların makinede 40 derece yıkanması gerekir. Narin kumaşlardan olan renkliler ise makinede en çok 30 derece su sıcaklığında yıkanmalıdır. Koyu renkli ve siyah çamaşırlarınızın makinenizde 30 derecede yıkanması en uygun kullanım standardını oluşturur. Çamaşır makinenizde bu kullanım hususlarına dikkat etmenize karşın çamaşırlarınızda renk atma ya da daha farklı bir problem meydan geliyorsa en kısa süre içerisinde Arçelik Servisi iletişim numaralarımızdan profesyonel destek almalısınız.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.