Buzdolabının Derin Dondurucusundaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

Yeni bir ev kurduğumuzda dahi en gerekli başlıca ürünlerin başında buzdolabı geliyor. Modern toplum yaşamımızın merkezini oluşturan yüksek konfor standartlarını şekillendiren en önemli ürünlerin başında buzdolaplarının bulunmasından, buzdolabı kullanımı günümüzde oldukça yüksek orandadır. Evimizde yıl boyunca kesintisiz şekilde kullanmak durumunda kaldığımız buzdolabımızda, kullanım esnasında sorun yaşatabilecek çeşitli problemler yaşayabiliyoruz. Bunlar arasında da daha nadir olarak açıp, kullandığımız buzdolabımızın derin dondurucu kısmı geliyor. Genelde uzun vadede kullanacağımız ürünleri sakladığımız derin dondurucu, koyduğumuz ürünlerin etkisiyle ya da uzun süre kapalı kalması halinde koku sorunlarının oluşmasına neden olabiliyor.

 

Buzdolabının Derin Dondurucusu Nasıl Temizlenir?

 

Buzdolabınızın derin dondurucu kısmını kapsayan bir kötü koku sorunu yaşıyorsanız, derin dondurucu bölümünü en kısa süre içerisinde temizlemelisiniz. Aksi halde kötü kokunun ilerleyen süreçte çıkartılması daha zorlu olabildiği gibi kapalı kalan bir unsur olması sebebi ile zaman içerisinde kalıcı bir hale gelebilir. Böyle durumlarla karşı karşıya kalmamak adına mutlaka buzdolabınızın derin dondurucu bölümünü düzenli periyotlar ile temizleyeme dikkat etmeli ve özen göstermelisiniz.  Buzdolabı teknolojisinde kullanılan 2 farklı tipte derin dondurucu yapısı bulunuyor. Bunlardan ilki buzlanan ve temizleme işlemi öncesinde ‘çözdürme’ işleminin uygulanması gereken daha önceki teknolojiyi barındıran buzdolabı modelleridir. İkincisi ise buzlanmayan ve daha yeni sürüm teknolojiyi barındıran buzdolabı modelleridir.

 

Buzdolabınızın derin dondurucu kısmındaki kötü koku oluşumunu gidermek üzere yapacağınız temizlik işlemleri öncesinde buzdolabınızın ‘defrost’ özelliği olup, olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer buzdolabınızın ‘defrost’ özelliği bulunmuyor ise buzdolabınızı boşaltmalısınız ve fişten çekerek, içerisinde birikmiş olan buzların ‘çözdürülmesi’ işlemini uygulamalısınız. Bu aşamada nispeten sıcak havaları tercih etmeniz, buzların ‘çözdürülmesi’ işleminin daha kısa sürede tamamlanmasını sağlayacaktır. Derin dondurucuda birikmiş olan buzları çözdürdükten hemen sonra buzdolabında kullanım açısından uygun olan krem formundaki temizleyicileri doğrudan iç yüzeye uygulayarak, kullanabilirsiniz. Bu noktada alternatif olarak bir bezi sirkeyle karıştırılan sıcak suya batırarak da dondurucunuzun temizliğini sağlayabilirsiniz. Daha sonra temiz ve sıcak su ile dondurucuda kalan temizlik etkenlerinin artıklarını temizlemelisiniz. Son olarak kağıt havlu veya kuru bir bez ile kurutabilirsiniz. Eğer bu temizleme işlemlerinin ardından buzdolabınızın derin dondurucu kısmındaki kötü koku sorunları devam ediyor ise Arçelik Servisi merkezimize başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.