Bulaşık Makinesinde Yıkanmaması Gereken Ürünler

Bulaşık makinelerinde çok geniş yelpazede bulaşıklarınızı yıkayabilirsiniz. Mutfaklarda kullanılan pek çok farklı nitelikteki gereç ve ürünün yıkama işlemlerini bulaşık makinelerinde düşük su tüketimi ve yüksek sıcak su değerlerinde en kaliteli şekilde yıkayabilirsiniz. Ancak mutfakta sıkça kullanmanıza rağmen bulaşık makinesinde yıkanma açısından uygun olmayan bazı gereçlerde bulunmaktadır. Bu gereçlerin kimisi kendi kullanım ömrü açısından, kimisi de bulaşık makinesine zarar verme riski açısından makinede yıkama açısından uygun yapıda olmayabiliyor. Bu yüzden mutfağınızda kullandığınız bazı eşyalarınızın kesinlikle bulaşık makinesinde yıkanmaması ve doğrudan elde yıkamadan geçirilmesi gerekiyor. Ancak gelişen beyaz eşya teknolojisinin getirdiği yeni nesil fonksiyon ve kalite standartları çerçevesinde bu bulaşık makinesinde yıkanmayan ürünler, çok çeşitli değildir.

Bulaşık makinenizde hem kendi formu hem de makine kullanım ömrü açısından olumsuz etkiler oluşturabileceğinden yıkanmaması gereken mutfak gereç ve ürünleri arasında;

Bulaşık makinenizde yıkamamanız gereken ürünler arasında ilk sırada ahşap mutfak gereçleri geliyor. Yüksek sıcaklık değerlerine çıkan makine içi ve tabii ki yıkama suyu, ahşaptan imal edilen kesme tahtası, spatula, karıştırma kaşıkları gibi ürünlerin yamulmasına ve deforme olmasına dahi neden olabilir.

Bulaşık makinenizde renk bozulması gibi bir problemin meydana gelmesine neden olabileceğinden alüminyum malzemelerden yapılan pişirme ürünlerinin bulaşık makinesinde yıkanmaması gerekir.

Ailenizden kalan ‘antika’ formundaki değerleri eşyalarınızı da asla makinenizde yıkamamalısınız. Çünkü eskiden gelen ve çok hassas olan bu ürünlerin göreceği yüksek su sıcaklıkları ve tazyikli su etkileri ile tahrip olmaları ve kaybedilebilmeleri mümkün olur.

Çok hassas ve çok narin yapıya sahip olmaları nedeni ile bulaşık makinenizde kristal malzemelerden oluşan mutfak gereçlerinizi makinenizde yıkamamalısınız. Bazı kristal ürünler için piyasada makinede yıkamaya uygun olduğu belirtilse dahi en azından üründe ‘matlaşma’ gibi problemlerin oluşması söz konusu olabilir. Bu yüzden kristal ürünlerin makinedeki yıkamadan kaçınılması gerekir.

Bulaşık makinenizdeki sıcak su ve yüksek su basıncı dolayısı ile bakır mutfak ürünlerinizin dış yüzeyinde ağır bir matlaşma sorununun yaşanmasına neden olabilir. Bu yüzden bu tip mutfak gereçlerinin mutfaklarda yıkanmasından kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Gibi maddeler yer alır. Bu maddelere dikkat ederek gerçekleştireceğiniz makine kullanımlarına rağmen, makinenizde kötü sonuçlar alıyor ya da makinenizde performans problemleri yaşıyorsanız Cevizli Arçelik Servis iletişim merkezine başvuruyu 7 gün 24 saat yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.