Bulaşık Makinesinin Tarihi

Bugün evlerimizde kullandığımız bulaşık makinalarının icadı aslına bakarsanız epeyce eskiye dayanıyor. ABD’de yapılmış olan icatlar yardımıyla ilk bulaşık makinasının patenti 1850 senesinde oldu. Bu tarihte Joel Houghton tabaka sistemiyle çalışan bir bulaşık makinası icat etti. Bu tabakalara bir musluktan bir kol yardımı ile el ile döndürülerek suyun fışkırtılmasıyla bulaşık yıkayan bulaşık makinası icat etti. Bunun patentini alan Houghton kullanım kolaylığını henüz sağlayamamıştı. Makine kullanımı hiç de kolay olmamakla birlikte az bulaşık alıyordu.

            1850 senesinde edinilen patentten daha sonra ilk kullanışlı patent 1885 senesinde alındı. Josephine G. Cochran diğerlerine yönelik daha avantajlı bir konumdaydı. Nedeni ise aile üyelerinin tarihinde buharlı gemi patenti bulunmaktaydı. Bu sayede diğer mucitlere nazaran  bilgi birikimi daha yüksekti. Patent aldıktan bir sonra bulaşık makinalarını üretme üzerine Kitchenaid isminde bir firma kurdu. Bu firma yardımıyla o yıllarda bulaşık yıkamada zorlanan bayanlar büyük bir rahatlığa kavuştular.

            İlk icat edilen bu bulaşık makinası epeyce kolay bir sistem ile çalışıyordu. Bulaşık makinasının alt bölümünde yer alan silindirler fiziki yapılarının başlangıcıydı. Makinenin çalışma prensibi sabunlu su fışkırtarak bulaşıkları yıkamaktı. Bu bulaşık makinasında devamlı olarak su devridaimi ile bulaşıklar kolayca yıkanıyordu. Büyük işletmelerde ise bu yıkamada buhar gücünden faydalanılıyordu.

            Ülkemiz’de ise ilk bulaşık makinaları 1960’lı yıllarda kullanılmaya başlandı. Arçelik A.Ş. yapımı altında ülkemize yayılan bulaşık makinaları epeyce ilgi gördü ve bu ilgi yardımıyla zamanla birçok daha çabuk bir biçimde gelişti. Bu gelişme bulaşık makinalarını zirveye taşırken artık nerdeyse her evde bir bulaşık makinası yer buluyor.Bu da ev içi emeği daha kolay yapıyor.. Benzer sürede bulaşık makinaları ilk çıktığı zamanlara nazaran maddi açıdan da her ailenin alabileceği fiyat seviyelerine geriledi. Bu biçimde yaygınlaşması da daha kolay oldu. Başlıca kullanılan beyaz eşyalar aralarında yerini aldı.

            Bulaşık makinaları gelişimine süratle devamı ediyor. Bu gelişme yardımıyla teknolojinin de katkılarıyla epeyce değişik ve çok yüksek performanslı bulaşık makinaları üretilmeye devamı ediyor. Bu andan itibaren yüksek seçenekli programlara sahip bulaşık makinaları yardımıyla daha birçok yıkama seçimi de sağlandı. Bu biçimde her mutfak eşyasına özel bir yıkama seçeneği bulmak da birçok daha kolay oldu .

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.