Arçelik Servisi Ne Şekilde Çalışıyor?

  Arçelik servisi çalışanlarıyla kişiye özel bir tanışma fırsatım oldu. Burada çalışan kişilerle yaptığım sohbeti aktarma gereksinimi duyuyorum. İlkin edindiğim tecrübelerden bahsedeck ek olarak bir sonra da bu hasbihal esansında öğrendiğim bir firma faaliyet prensipleri vasıtasıyla nelerin yapılabilir olduğunu meydana koymaktır.

            Arçelik servisi personelinin en ilk olarak meydana koyduğu husus işletmelerinde gayet güzel faaliyet şartlarında hizmet ürettiklerini ifade etmek oldu. En ilk olarak anında hepsinin on  veya yirmi senelik bir tecrübeyle davranış ettiğini söylemeden geçemeyeceğim. Hepsi mesleğinde profesyonel yaşını başını almış profesyonel kişilerden meydana gelen bir servis ekibiyle karşı karşıyaydım. Söyledikleri ise kritik bağlamda oldukça başarılı bir hizmet üretmek için ne gerekiyorsa hepsinin kendilerine sağlandığıydı. Kuşkusuz bu durum bir hayli olumlu bir faktör olmuştur. İşlerini önemseyen, bizzat kendilerini zamanla geliştirmek isteyen harika ekiplerin yer aldığı bir ortamda var olmaktan onur duydum.

            Arçelik servisi personelinin meydana koyduğu öte hususlar işletmelerinin faaliyet esaslarına ilişkindi. İlk ilk olarak da belirttikleri kadar iş koşulları tam bir kurumsal firma için tasarlanmıştı. Yapılmış Kalan hiznetlerde her bir çalışanların bir alanı, bu alan içerisinde yükümlülükleri ve başarı halinde ödülleri başarısızlıkta da nedenlerinin saptama edilerek halledilmesi ilke olarak kavranmıştı. Bu durumu da ek olarak onay ettiğimi bahsetmek isterim. Öte taraftan firma profilini bahseden çalışanlar şirketin internet teknolojilerini aktif bir şekilde kullandığını belirttiler.

            Arçelik servisi faaliyet biçimleri içşnde kullanılan internet teknolojileri şu şekilde işliyor. En ilk olarak alıcılar internet siteleri aracıluığıyla şirkete ulaşarak gerek olan hizmet arz formunu doldurabiliyorlar. Yahut doğrudan internet sitesinde bulunan telefon numaralarına bağlanarak alıcı temsilcisinden trandevu isteğinde bulunabiliyorlar. Randevu verildikten bir sonra da yapılmış kalan işlemlerin hepsi birçok az bir süre ediniyor. Kuşkusuz bu durum da kendilerinin mühim bir hizmet gördüklerini gösteriyor.

            Son olarak şirketin personelinin aktardığına yönelik firmada çalışan bütün çalışanların saptama edilmiş dönemlerde kesinlikle eğitimlerden geçirildiğini öğrendim. Her yepyeni çıkan ürün ile ilgili yarıntılı bir öğrenim verilen çalışanların işiyle kalan ilişkisi profesyonellik temelinde şekilleniyor. Bu şekillenme şekli de şirkete kar, çalışana da ek olarak çok fiyat olarak geride dönüyor. Bütün bu anlatılanlar beraberinde bir şirketin ne şekilde çalıştırılması gerektiğini bir defa ek olarak düşünmek zorunda hissettim. Firma çalışanlarına ve şirkete bol kazançlar ve oldukça başarılı günler dilemekten bir başka şey kalmıyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.