Buzdolabı Alt Kısım Soğutmuyor, Alarm Veriyor

Tüm ziyaretçilerimize arızasız günler dileyerek en çok karşılaştığımız sorulardan biri olan ‘No-frost buzdolabı üst kısım soğutuyor, alt kısım soğutmuyor ve buzdolabı alarm veriyor’ sorunuzun arıza neden ve giderme yöntemleri ile ilgili açıklama yapalım.

No-frost buzdolapları bilindiği gibi hiç karlanma yapmama özelliğine sahiptir. Bu karlanmama özelliğini evap üzerinde zig zag halinde sarılı bulunan ısıtıcı yani rezistanslar sayesinde ve hava akışı üreten fanı sayesinde kazanır.

No-frost soğutucuları alt kısımlarını soğutmadığı zaman ya iç kısımda bulunan fan motoru arızalanmış yada evap ve çevresi hava akış kanallarını tıkayacak şekilde buzlanmıştır.

Bu arıza buzdlabının kapısının uzun süre açık kalmasındanda kaynaklanır. Arızanın neden kaynakladığını anlamak ve sorunun çözümüne katkıda bulunmak amacıyla buzdolabınızın fişini prizden çekin, iki kapısını 2 gün açık bırakarak dinlendirin. Eğer 15-20 gün içerisinde arıza yenilemezse kapınız açık kaldığı için arıza yapmıştır. Arıza yenilerse soğutucunuzda bulunan evap rezistansı, drain rezistansı, sensörler ve bi metal termostat dediğimiz parçaların değişimi gerekecektir. Bu değişim için servisimizden uzman teknik yardımı alabilirsiniz. Sitemiz üzerindeki telefon numarasından  veya Arçelik Servisi linki üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.