Buzdolabı Nasıl Soğutur?

Evlerde en çok kullanılan alet olan buzdolabı nasıl çalışıyor hiç merak ettiniz mi? Buzdolapları ayarlanmış oldukları ısı derecesine göre belli aralıklarla çalışıyor. Buzdolapları yaşamımızı en çok kolaylaştıran icatlardan biri ve hala gelişimine devam ediyor. Çalışma sistemi de aslında sıvının buharlaşması için aldığı ısı sistemine dayanıyor. Yani sanıldığı kadar karmaşık bir sistemi bulunmuyor aslında. Sadece günden güne bu sistem biraz daha geliştiriliyor.

               Öncelikle buzdolabı bölümlerinden bahsederek başlayalım. Buzdolapları beş temel bölümden oluşuyor. Bu bölümler kompresör, ısı taşıma boruları ( dış ve iç ünitede olmak üzere iki tane), soğutucu ve genleşme vanası. Kompresörler buzdolaplarında ana kısmı oluşturuyor. Yani kompresör olmadan buzdolabının çalışması imkânsız oluyor. Buharlaştırıcıdan çıkan gazı sıkıştırma işlevini gerçekleştiriyor. Bu sayede buzdolabının dış ünitesinde bulunan ısı taşıma boruları sıcaklığı dışarı bırakıyor. Kompresör sayesinde soğutucu sıvılaşıyor ve bu sıvı genleşme vanasına geçiyor. Buradan akan sıvı genleşip buharlaşıyor ve soğutmaya etki ediyor. Aynı zamanda buzdolabının içindeki ısıyı da soğutma etkisine sahip işlev görüyor. Böylece sürekli olarak buzdolabı derecesini koruyabiliyor. Bu sayede istenilen derece stabil kalabiliyor. Gıdalar da daha iyi saklanıyor. Soğutulan hava bir süre sonra kompresöre geri dönüyor ve bu devridaim bu şekilde belli aralıklarla devam ediyor.

               Bu basit sistem günden güne geliştiriliyor ve enerji tasarrufuna daha uygun hale getiriliyor. A sınıfı buzdolapları sayesinde bu sistem enerji tasarrufu ile çalışarak ev ekonomisine de katkıda bulunuyor. Buzdolabı çeşidine göre kompresörler de değişebiliyor. Bu bölüm değiştikçe soğutmada farklı özellikler ortaya çıkıyor. Örneğin no frost buzdolaplarında kompresörler biraz daha farklı bir sistemde çalışıyor ve kullanım açısından da daha çok tercih ediliyor. Yani teknoloji geliştikçe sistem de küçük değişiklikler ortaya çıkıyor ve zamanla kullanım açısından çok daha işlevsel hale geliyor. Böylece evimizde oldukça önemli bir yere sahip olan buzdolapları, bizler için daha pratik ve daha kullanışlı hale gelirken ekonomimize de katkıda bulunmaktan geri kalmıyor. Bilinçli tüketiciler aldıkları ürünlerin nasıl çalıştığını ve hangi markalara göre hangi kısımların değiştiğini takip ediyor. Bu duruma özenilmesinde de en çok buzdolaplarında rastlanıyor ve böylece buzdolabı tanındığı için daha bilinçli kullanımlar sayesinde daha uzun yıllar tek bir buzdolabını kullanmak mümkün oluyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.