Mikrodalga Fırınlar ve Güvenlik Sistemleri

Mikrodalga fırınlarda zaman ayarı fırının ön  yüzeyinde yer alan  kumanda  düğme  ya da

tuşlardan  yapılır.  Mekanik  sistemli fırınlarda  zaman  ayar  düğmesi  saat  yönünde  çevriler ek

arzu  edilen  zaman  ayarlanır.  Bu  saatin  yapısı,  kurmalı  bir  saatin  mekanizmasına  benzer

yay  ve  dişlilerden  oluşur.  Düğme  istenen  zamanayarına  getirildiğinde  mekanizma  kurulmuş

olur  ve  aynı  zamanda  sisteme  ener ji  verilmiş  olabilir.  Zaman  bitiminde  zember ek  boşalır,  satin çalışması durur ve aynı zamanda fırına giden  enerji  kesilmiş olabilir.

Elektronik  sistemli fırınlarda  zaman  ayarlayıcı tuşuna  basılır.  Zaman ayarlayıcısı  ekranda ortaya çıkar.  Zaman  ayarlanması  içi  ayar  düğmesi  (Adjust)  sağa  ya da  sola çevriler ek  istenen  zaman  ayarlanır.  Çalıştırmak  amaçlı  start  tuşuna  basıldıında  zaman ayarlanmış  ve  ekrandan  geride  sayım  başlar.  Bu  zaman  ayarı  da  elektronik  olup mikroişlemci temeline  dayanır. Bu da cihaların ileri teknoloji ürünler olarak hayatmıza girmeleriye sonuçlaanmaktadır.

Mikrodalga fırınlar hayatımızda yer almaya devam ederken digger yandan da onunla ilgili geliştirilen teknolojik gelişmler güvenliği ön plana alan teknolojik yenilikler olarak öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda firmalar tarafından çeşitli güvenlik önlemleri geliştirilmektedr. Bunların başlıcaları arasında da çocuklar için geliştirilen güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Her evde teknolojik aletlere belirli bir çocuk kilidi ve çocuk güvenlik önlemi bulundurmak yararlı olacakır. Bu durum da bir çok kişi için faydalı ve güvenli bir ev yaşantısını garanti edecektir. Bu yüzden bir çok aile bu güvenlik önlemlerine sahip olan

Mikrodalga Fırınlarda Çocuklar İçin Güvenlik Sistemleri

Bilindiği  üzere  mikrodalga fırınlar,  donmuş  yiyeceklerin  buzunu  çözme,  yiyecekleri

ısıtma  ve  yiyecekleri  pişirmede  kullanır.  Buz  çözme,  ısıtma  ve  pişirme  bitiminde  düzgün  bir

sıcaklık dağılımı için fırın  ayarlanan  zaman  bitiminde  çalışması  durur.  Çoğu  elektronik

sistemli fırınlarda fırın  bekleme  pozisyonuna  döndüğünde  çocuklar  amaçlı  güvenlik  sistemi

devr eye  girer. Tuşlara  ne  civarında  basılır  ise  basılsın  güvenlik  sistemi  devrede  olduğundan fırın çalışmaz. Fırın  bekleme  pozisyonunda  iken  ekranda  ya hiç  bir  manzara  olmaz  ya  da eğer  saat ayarı 24 saatlik ayar yapılmış ise saat gösterimdedir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.