Buzdolabı Neden Soğutma Yapmıyor, Nasıl Çözülür?

Buzdolabınızın soğutmaması gibi bir problem ile karşı karşıya kalmanız durumunda, bu soruna yol açabilecek birden fazla sebebin olabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Bu kapsamda buzdolabınızın buzlanma bölümünde bulunan bir hata dolayısı ile kaynaklanıp, kaynaklanmadığını anlayabilmeniz için öncelikli olarak buzdolabınızın kapağının tamamen kapalı olduğundan emin olduktan sonra dolabınızın fişini çekerek 24 saat kadar bu vaziyette bekletip, ardından yeniden fişini takarak, çalıştırmalısınız. Eğer arıza buzlanma bölümünde meydana gelebilen bir hatadan kaynaklı ise sorununuz çözülmüş ve buzdolabınız stabil bir soğutma gerçekleştirebilmektedir.

Ancak bu uyguladığınız yöntem ile buzdolabınızın soğutmama problemi çözüme kavuşmadı ise daha kapsamlı bir problem meydan geldiğini gösterdiğinden profesyonel destek için Küçükyalı Arçelik Servisi merkezimize başvuru yapmalınız. Uzman personeller, buzdolabınızın çalışmama problemini kısa süreler içerisinde keşfederek, onarımını gerçekleştirebilmektedir. Bu kapsamda buzdolabınızın soğutmama problemine neden olabilecek arıza kaynakları ise birden fazla olasılık taşımaktadır.

Bu çerçevede de buzdolabınızın timer yani zamanlayıcı saatinde meydana gelebilecek bir bozulma buzdolabınızın soğutmama problemi yaşamasına neden olabilir. Bu durumda zamanlayıcı saati değiştirilerek, sorun çözülmektedir. Bunun dışında potansiyometre yani termostatında arıza meydana gelebildiğinden soğutma yapamıyor olabilir ki bu durumda da termostatınız değiştirilmektedir. Ayrıca buzdolabınızın motorunda gaz kaçağı mevcut olabilir ki bu durumda gaz kaçağı çeşitli teknikler aracılığı ile önlenerek, buzdolabı için ideal olan gaz seviyesinin yakalanabilmesi için gaz takviyesi gerçekleştirilir. Buzdolabınızın defrost yani buz kırma sistemi arızası da buzlanmanın yoğunlaşmasına ve zamanla soğutma fonksiyonunu yitirmesine neden olur ki buzlanma geçirilip, buz kırma sistemi yenilendiğini sorununuz çözülecektir. Buzdolabınızın soğutmamasına neden olabilecek arıza kaynağı motorunun arızalı olmasından kaynaklanıyor ise bu size oluşturabilecek en yüklü maliyettir. Çünkü bu durumda buzdolabınızın motorunun değişmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.