Buzdolapları Nasıl Temizlenmeli?

               Buzdolaplarının hijyeni oldukça önem taşıyor. Birçok birey bu konuda oldukça titiz davranıyor. Peki, bu titizlikte yapılan işlemlerin sizce ne kadarı doğru? Buzdolapları da belli bir zaman sonra kirleniyor. Gıdaların dökülmesi, sebze ve meyve çürükleri, yumurta kırıkları, parmak izleri gibi daha birçok etken buzdolaplarının kirlenmesine neden oluyor. Fakat temizlikte kullanılan bazı malzemeler buzdolaplarına zarar verebiliyor ya da kötü bir görüntü oluşturabiliyor. Bakalım bu ürünler neler ve buzdolapları hangi malzemelerle temizlenmeli?

Her birey buzdolabının parlak ve temiz olmasını istiyor. Fakat bu söylendiği gibi kolay olmuyor. Birçok kadın buzdolabını temizlerken deterjan ürünleri kullanıyor. Deterjan kokusu sebzelere, meyvelere ve diğer gıdalara siniyor. Bu durum da sağlık açısından oldukça olumsuz oluyor. Bazı kadınlar ise çamaşır suyu kullanıyorlar. Fakat çamaşır suları kokularının yanı sıra buzdolaplarına da oldukça zarar veriyor. Öncelikle zamanla çamaşır sularıyla silinen buzdolaplarının renkleri soluyor ve eskimiş bir görüntü ortaya çıkıyor. Buzdolabının soğutucu etkisine de oldukça zarar veren kimyasallar içeriyor. Bazı kadınlarda krem deterjanlar kullanıyorlar. Bu deterjanlar da hem buzdolabının rengini matlaştırıyor hem de buzdolabı üzerinde tortular bırakıyor. Yani görüntü açısından kesinlikle bir temizlik arz etmiyor.

Buzdolabı temizliğinde kullanılan kimyasal ürünler aslında hijyenik de olmuyorlar. Gıdaların barındığı bir yerde kimyasal ürünler kullanmak sağlık açısından oldukça çelişkili bir durum yaratıyor. Son zamanlarda sık duyulan karbonatların kullanımı da buzdolaplarına en azından zarar vermese de görüntü açısından istenilen sonucu vermiyor. Maalesef onlar da buzdolabı yüzeyinde tortu bırakıyor.

Peki, buzdolapları en hijyenik ve en parlak sonucu vermesi açısından ne ile temizlenmeli? Bu sorunun cevabı kesinlikle sirke. Çünkü sirke öncelikle parlaklık veriyor ve buzdolabının görüntüsünü daima canlı tutuyor. Bunun yanında hijyen açısından da oldukça kuvvetli bir etkisi bulunuyor. Buzdolabına zarar vermeyen bu etki bakterileri de uzak tutuyor. Böylece sadece buzdolabı değil gıdalar açısından da oldukça hijyenik bir durum yaratıyor. Ilık bir suyun içerisine biraz sirke dökülüp sirkeli su ile buzdolabının temizlenmesi en iyi yöntem. Böylece hem gıdalar kimyasal kokmuyor hem buzdolabı oldukça parlak görünüyor hem de doğal bir yöntem olduğu için buzdolabının kullanım ömrü de oldukça uzuyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.