Kombi Parçaları

Kombiyi meydana getiren parçaları nelerdir? Bunlar nasıl arızalar verebilir? İşte cevabı aşağıdaki satırlarda yer almaktadır.Ancak bu soruların cevabından önce bir kaç hususu hatırlatmakta yarar görüyoruz. Öncelikle unutulmaması gerekli olan bu cihazların bakımlarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğidir. Felaket ile sonuçlanan nahoş durumların yaşanmasının basit nedeninin tıkanan kombi bacaları ya da filtreleri olduğunu aklınızdan çıkarmamanızda yarar var. Balkonlarda, teraslarda ve benzeyen harici mekanlarda konumlandırılan kombiler haliyle devamlı olarak toza ve havada bulunan pek birçok ufak maddeye maruz kediniyor. Bu maddeler cihazın yüzeylerinde ve bacalarda birikerek bir katmak halini ediniyor . Her ne civarında kombilerin içinde filtreler yer alsa da bu filtrelerin cihazları türlü partiküllerden henüz koruduğu söylenemez. İşte bu tıkanmalar enerji olarak kullanılan doğalgazın evin içine girmesine ne sebeple olabiliyor. Zehirlenmelere ve ölümlere ne sebeple kalan bu hatalı mekanizmanın meydana gelmemesi amaçlı kombinizin itinalı olarak bir kombi servisi aracılığıyla temizlenmesi gerekmektedir .

            Kombi üç yollu vanası: Bütün kombi tiplerin de bulunan Kombi üç yollu vanası,  hidrolik ve elektrikli olarak ikiye ayrılmaktadır.  Ateş Gibi su ve kalorifer ayrıştırıcısı olarak bu parça kullanılmaktadır. Bu kombi parçasının arıza vermesi şeklinde kombi servisi veya tamircisine başvurunuz.

            Kombi su şalteri: Musluk açıldığı esnada şebekeden iştirak eden basınç ile ateş gibi su talebini olduğunu bildiren parçaya Kombi su şalteri denmektedir. Bu kombi parçasının arıza vermesi şeklinde kombi servisi veya tamircisine başvurunuz.

            Kombi contası: Kombi üç yollu vanası ve Kombi su şalterinin içindeki iştirak eden su basıncıyla ilişkili olduğu parçayı hareketlendirerek çalışmasını imkanı sunan kombi parçasıdır. Bu parçanın arızalanması, servisi veya tamire gereksinim duyulması şeklinde en yakın kombi servisine başvurmalısınız. Bu kombi parçasının arıza vermesi şeklinde kombi servisi veya tamircisine başvurunuz.

            Kombi elektronik kartı: Kombinin beyni olarak malum elektronik karta ana kartta denmektedir.  Bu parça kombinin bütün parçalarını yönetmektedir.  Bütün parçalardan bilgi alır ve onlara ne yapması gerektiğini bildirir. Bu kombi parçasının arıza vermesi şeklinde kombi servisi veya tamircisine başvurunuz.

            Kombi ana eşanjörü: Bütün kombiler de muhakkak olarak bulunan kombinin mühim parçalarından biridir ana eşanjör.  Kombinin brülörün de meydana iştirak eden alevden,  aldığı ısıyı içerisinden geçtiğimiz suya aktaran genellikle bakırdan yapımı yapılan kombi parçasıdır. Bu parçanın arızalanması, servisi veya tamire gereksinim duyulması şeklinde en yakın kombi servisine başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.