Buzdolaplarının Gelişimi

 Her evde temel eşyalardan biri de buzdolabı. Artık o kadar hayatımızın içinde ki mutfaktaki en güzel yer daima onun. Buzdolabının bu önemli yeri sayesinde o kadar fazla çeşidi üretildi ki eski buzdolaplarının görünümü neredeyse unutuldu. Peki, ilk buzdolabı ne zaman üretildi biliyor musunuz?

               İlk buzdolabı da evlerde kullanılmak için üretildi aslında. Yılı ise 1913. O yıllardaki teknolojiye göre oldukça ilgi çekici bir icattı. ABD’nin Chicago kentinde üretilen ilk buzdolabı da elektrikle çalışıyordu. Fakat soğutucu kısmı şimdiki buzdolaplarından biraz daha farklıydı. Buzdolabının yarısını kapsayan soğutucu kısmı herkesin gözbebeği olmuştu. Zamanla kullanım açısından daha kolay ve görünüm açısından daha estetik olması için buzdolabının büyüklüğüne göre soğutucu kısmı küçüldü. İl buzdolabı üretilirken alınan ilham ise M.Ö. 1000’liyıllara dayanıyordu. Çünkü o zamanlarda buz üretimi için birçok farklı yöntem deneniyordu. Zamanla bu yöntemler geliştirilerek buzdolabı ortaya çıktı. Bu gelişmeler ve ilk buzdolabı üretiminden sonra ilk otomatik buzdolaplarını üreten ve bu buzdolaplarını halk ile buluşturan ise 1918 yılında Kelvinatör Company oldu.

               Türkiye’de ise ilk buzdolabının kullanımı biraz daha geç tarihlerde gerçekleşti. Arçelik A.Ş. sayesinde 1960 yılında Türkiye’de ilk buzdolapları üretilmeye başladı. Bu buzdolapları sayesinde ev hanımlarının işleri de oldukça kolay hale geldi. Arçelik her zaman ev hanımlarının isteklerine kulak veren bir beyaz eşya markası oldu. Türkiye’deki ilk buzdolabını ürettikten sonra da bugün evimizde kullandığımız birçok beyaz eşya ve teknolojik aletlerin ilklerinin üretilmesine ön ayak oldu. Arçelik markasından sonra da Bosch, Ariston, Profilo gibi d aha birçok marka beyaz eşya üretiminde oldukça başarılı noktalara erişti.

               Evlerde en çok üzerine düşülen beyaz eşya buzdolabının gelişimi bu şekilde başladı ve zamanımıza kadar da gelişimine devam etti. Beyaz olarak üretilen buzdolapları artık günümüzde en renkli halleriyle karşımızdalar. Mutfaklarımıza renk katan kırmızı buzdolapları, yeşil buzdolapları, mavi buzdolapları gibi daha birçok renkli buzdolabı bulunuyor. Ayrıca buzdolaplarının gelişiminde soğutucu kısımlar da oldukça değişime uğradı. Buzdolaplarının yarısını kapsayan soğutucu yani dondurucu kısımları önce küçüldü ve daha sonra buzdolabı tavanından tabanına geçiş yaptı. Böylece kullanımları da çok daha kolay hale geldi ve kadınların isteklerine göre üretilmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.