Çamaşır Makinası Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık neredeyse her evde bir çamaşır makinası bulunuyor. Fakat bulunmasından çok aslında nasıl kullanıldığı önem taşıyor. Eğer bir çamaşır makinası düzgün bir şekilde kullanılırsa en az 15 yıl kullanılabiliyor. Böylece tekrardan masraf yapıp bir çamaşır makinası alınmasına da gerek kalmıyor. Peki, bir çamaşır makinası en iyi şekilde nasıl kullanılır?

Öncelikle çamaşır makinasına atılan çamaşırlar kesinlikle kontrol edilip atılmalı. Çünkü çamaşırların ceplerinde bulunan bazı nesneler makinaya oldukça hasar verebiliyor. Bu nesneler bazı durumlarda makinanın iç kısmına kaçıyor ve bu durum da oldukça masraflı hasarlara yol açabiliyor.

Çamaşırların metal kısımlarına da oldukça dikkat edilmesi gerekiyor. Bu durum daha çok makinaya değil çamaşırlara zarar veren bir nokta oluyor. Bu metal kısımlar makine hızından dolayı diğer çamaşırları yırtabiliyor. Yine bu durum da ekonomik masrafa yol açıyor. Bu yüzden çamaşırların fermuarları kapatılmalı ve çok metalli çamaşırlar tek başına yıkanmaya özen gösterilmeli.

Çamaşırların renkleri de yıkanırken oldukça önem taşıyor. İlk alınan bir çamaşır kesinlikle ilk yıkandığında yalnız yıkanmalı. Çünkü genelde çamaşırlar ilk kez yıkandığında boyaları çıkabiliyor ve bu boyalar da diğer çamaşırlara etki ediyor. Aynı zamanda normal zamanda da çamaşırlar yıkanmadan önce mutlaka ters yüz edilerek yıkanmalı. Böylece hem yün çamaşırların üzerlerinde çıkıntılar olmuyor hem de renklerin birbirlerine karışması çok daha zor hale geliyor. Bu şekilde yıkanan çamaşırlar da çok çok daha az yıpranıyorlar.

Çamaşır makinasını çalıştırırken ne kadar deterjan kullanıldığı da önemli oluyor. Bazı tüketiciler deterjanı dozundan fazla kullanıyorlar. Bu durumun çamaşır makinasına bir zararı olmasa da kıyafetlere oldukça zarar veren bir durum oluyor. Bu yüzden her çamaşır yıkarken çamaşırın miktarına göre deterjan da kesinlikle en az düzeyde kullanılmalı. Yumuşatıcı da çok tercih edilmemeli. Yumuşatıcılar da kıyafetleri oldukça yıpratan ve ömürlerini azaltan bir diğer etken oluyor.

Çamaşır makinası çalışır durumdayken kesinlikle kapatılmamalı. Bu yüzden nerdeyse her çamaşır makinasında çocuk kilidi bulunuyor. Böylece makine çalışır durumdayken çocuklar makine ayarlarıyla oynayamıyorlar. Her annenin bu duruma özenle dikkat etmesi gerekiyor. Günümüzde çocuklar teknolojiye oldukça meraklı oldukları için evdeki her teknolojik ürüne bir oyuncak misali yaklaşıyorlar.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.