Çamaşır Makinemin Yıkamada Hızlı Dönmesi Sorunu ve Çözümü

Çamaşır makinem kısa bir süre önce yıkama programını normalden çok hızlı şekilde yapmaya başladı. Yıkama programı çok kısa sürede tamamlanması şeklinde değil de yıkama işleminde kazan sanki sıkma yapıyormuş gibi yıkama yapmaya başladı. Öyle ki çok hızlı dönen kazan, makinenin yerinden oynamasına dahi neden oluyor. Aynı zamanda da çok fazla gürültü çıkarmaya başladı. Sanki yıkama sonu sıkma yaparmış gibi yıkama programında dönen kazandan endişe duymaya başladığımdan bu tip bir sorunla daha önce karşılaşmış ve sonunda çözüme kavuşturabildiği bir deneyim yaşamış başka kullanıcıların ne yaptığına dair bilgi edinebilmek için internette bu soruna yönelik arama yaptım.

Genel olarak bulduğum makine arızası çözümlerinde temel bilgiler verilerek, üstün körü geçiliyordu. Ancak şans eseri tam bir çözüm bulabileceğime dair var olan son ümitlerimi de yitirirken denk geldiğim Arçelik Servisi web sitesine ulaştım. Çamaşır makinesinde yaşanan ve yaşanabilecek tüm arızalara ilişkin doğrudan bilgi odaklı paylaşımlar bulunuyor. Özellikle kendi yaşadığım soruna dair çok aydınlatıcı ve pratik bir şekilde nasıl çözüme ulaşabileceğime dair bilgileri kolayca bulabildim. Çamaşır makinesinin yıkama programında sıkma yaparmış gibi kazan dönüşü yapmasının pek de normal bir durum olmadığını anladığım paylaşımda özellikle sorunu pratik ve ekonomik şekilde nasıl çözebileceğimi öğrendim.

 

Çamaşır makinelerinde kazanın dönüş hızını belirlemekte ve düzenlemekte olan hız kontrol ünitesi şeklinde bir parça bulunuyormuş. Arçelik Servisi yetkilileri, benim makinemin de yıkama programında sıkma programındaymış gibi hızlı dönmesinin nedeni, makinedeki hız kontrol ünitesinin arızalanmasından kaynaklı olduğunu belirledi. Makinemin hız kontrol ünitesindeki tiryak arızalandığından, yıkama programına uygun şekilde düzenlenmesi gereken kazan dönüş hızı, düzenlenemiyor ve bu yüzden çok hızlı şekilde dönüyormuş. Bu parçayı hem dışarıdan daha ucuza temin edemeyeceğimden hem de kendim takamayacağımdan kendileri hızlı şekilde geldi ve hız kontrol ünitesini kısa sürede değiştirerek, sorunumu çözdü. Üstelik tüm bu işlemler bana gerçekten oldukça ekonomik seviyede bir maliyete mal oldu.

 

Eğer çamaşır makinemin hız kontrol ünitesi arızalı olmasaymış makinedeki takojeneratör bobini ya da ortasında dönen mıknatıs kırılmış olabileceğinden bunun yenilenmesi gerekecekmiş. Şu an makinem normal dönüş hızında yıkama işlemini yapıyor. Sizde bu tip bir sorunla karşılaştıysanız hem hızlı hem de ekonomik şekilde sorunu çözüme kavuşturmak için Arçelik Servisi merkezine başvurabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.