Ferhatpaşa Arçelik Servisi – 0216 471 59 56

Bulaşık Makinelerinde Görülen En Sık Arızalar

atasehir-arcelik-servisi

 Ataşehir Ferhatpaşa Arçelik servisi

0216 471 59 56

0541 359 44 43

Bulaşık makineleri evlerde en çok kullanılan beyaz eşya çeşitlerindendir. Evlerde özellikle hanımların işlerini kolaylaştıran bulaşık makineleri zamanla çeşitli sebeplerden ötürü arıza yapmaktadır. Yemek tabaklarının üzerinde kalan katı artıklar lavabodan süzdürülmeden makineye yerleştirildiğinde çeşitli tıkanıklara ve istenmeyen durumlara sebep olabilmektedir. Bulaşık makinası arızalarının başında gelen bu arıza yaşandığı zaman içerisindeki suyun dışarı akması ile ciddi bir temizlik sorunu oluşmaktadır. Bu tür durumların yaşanmaması için kirli su atık gider borusu sıklık ile kontrol edilmelidir. Bulaşık makinesinin dışarı su taşırma probleminin başka sebepleri de devir daim pompasının arızalanması olabilir. Böyle bir durumda makinanın servisini çağırıp yardım almanız en doğrusu olacaktır.

Çalışan makinelerin ve hareket eden parçaların her birinin bir ömrü bulunmaktadır. Çamaşır makineleri de çok sık kullanıldığı için parçaları zamanla deformasyona uğrayarak çeşitli arızalar göstermektedir. Bulaşık makineniz çalışırken aniden durmasıyla karşılaşırsanız ilk olarak kontrol etmeniz gereken yer prizde elektrik olup olmadığıdır. Elektrik işinden anlamıyorsanız yakınızdaki elektrikçiden yardım alarak makinenize elektrik gidip gitmediğini kontrol ettirebilirsiniz. Makinenizin elektrik tesisatında sorun yok ise bulaşık makinesinin elektrik motorunda sorun olabilir. Motor yanmış olabilir veya motora giden elektrik devresinde arıza olabilir. Bu tür bir arızaya sebep olacak başka bir arıza ise elektronik devrelerin toplandığı ana kart arıza yapmış olabilir. Bu arızanın çözümü için bulaşık makinesi arızalarından anlayan ve servislerden yardım alarak arızanızı çözebilirsiniz.

Makinenizde arıza yapan bir diğer sorun ise su alma ve su boşaltma arızaları görülebilmektedir. Böyle bir arıza ile karşılaştığınızda kontrol edilmesi gereken noktalar su pompasının çalışıp çalışmadığı, makineye su girişleri sağlayan muslukların kontrol edilmesi veya makinenin su giriş ve çıkışının çalışmasını sağlayan elektronik kart devresinin kontrol edilerek arıza tespit edilmektedir. Bulaşık makinesi arızaları arasında en sık görülen arıza ise suyun ısıtılmasını sağlayan rezistansların çalışmamasıdır. Böyle bir durumda suyun içerisinde bulunan mineraller ile ısıtıcı rezistansın üzeri kireç kaplayarak ısıtma işlemini çok geç veya hiç yapmamaktadır. Rezistansın yenisi ile değiştirilerek suyun hızlı bir şekilde ısıtılması sağlanmaktadır.

Ferhatpaşa Arçelik Servisi

 

Bir Cevap Yazın