Hermetik ve Yoğuşmalı Kombilerin Çalışma İlkeleri

 

Kombiler atık gazın cihazdan ve ortamdan uzaklaştırılması durumundan 2 değişik metod ile birbirinden ayrılırlar. Bu metodlardan ilki bacalı kombilerdeki tahliye biçimi, diğeri ise bacalı kombilere yönelik ek olarak yepyeni bir bilişim kalan hermetik kombilerdeki tahlihe şeklidir. Genel olarak kombiler bu metodlardan hangisini kullanıyorsa onun ismi ile Hermetik Kombi ya da Bacalı Kombi olarak adlandırılırlar.

Hermetik kombilerde yanma için kullanılan hava bir fan yardımıyla harici ortamdan alınıp yanma sonrasında açığa çıkan atık gaz benzer sistemle harici ortama atılmaktadır. Ortam havası yanma prosesinde kullanılmadığından ve tamamiyle izole edildiğinden ortamın havalandırılmasına gereksinim duyulmaz. Hermetik kombiler bacalı kombilerin gereksinim duyduğu havadar faaliyet ortamının sağlanamadığı konutlarda yaygın olarak kullanılırlar.

Yoğuşmalı Kombi

Yoğuşmalı Kombi, hermetik kombi serisinin bir üyesidir. “Yoğuşma” terimi kombide buharın yoğuşmasını anlam eder. Kombiniz doğalgaz yaktığı zaman büyük miktarlarda su buharı belirir. Yoğuşmalı kombiler çıkan su buharının enerjisini kendisinin enerjisine katar ve enerjisini aldığı yoğuşan buharı, su olarak dışarı atar. Normal kombilerin verimleri %80 ile %92 aralarında değişirken yoğuşmalı kombiler, %105 ile %109 aralarında değişim gösteren verimlerle çalışırlar. Yoğuşmalı Kombi hakkında en büyük hatalı algılanma yoğuşmalı kombinin gazı 2 kez yaktığının sanılmasıdır. Halbuki kombiden çıkan su buharının eşanjörün çevresinde döndürülmesiyle içerisinde bulunan enerji alınır ve su duruma gelen  buhar dışarı atılır. Kısacası yoğuşmalı kombiler doğalgazı ek olarak verimli kullanırlar. Hesabını alim tüketicinin seçimi her an yoğuşmalı kombiden yanadır. Yoğuşmalı kombi tercihi bir çok kişi için iyi bir tasarruf aracı olabilecektir. Aynı zamanda bu tarz kombi seçimi yapanların her şekilde uzun vadeli kara geçecekleri de unutulmamalıdır. Çünkü yoğuşmalı kombi seçimi ciddi bir sorunun çözümü anlamına gelmektedir. Bu sorun da tüm yıl baş ağrıtan sorunların çözümü olarak okunabilmektedir.

Bu şekilde yapılan çalışmalarda bir çok kişi için ciddi bir tasarruf kaynağı oluşmaktadır. Bu tasarruf kaynağı da ülke ve hane ekonomisine katkı sağlamaktadır. Bu yüzden daha çok yoğuşmalı kombi satın alınması demek daha çok ciddi işlemler yardımıyla gerçekleşecek para kazanma işlemi demektir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.