İlk Bozulan Beyaz Eşyam ve Yaşadığım Servis Macerası

 Bundan tahmini 5 yıl öncelik olarak evlendim. Evlenme sırasında bütün beyaz eşya takımımı Arçelik’ten aldım. Aldığım ürünler Çamaşır makinesinden buzdolabına, yiyecek artığı öğütücüsünden türlü mutfak eşyalarına kadar genişçe bir yelpazede yer al

ıyordu. Bu aldığım ürünlerin hemen hemen hiç birinde 5 yıldır herhangi bir sıkıntı yaşanmadı. Bu zaman içerisinde yalnıca bir defa çamaşır makinesi bizim hatamız sebebinden suyunu sıkmaz oldu. Aradığım servis elemanı ise bu andan itibaren herkesçe meşhur olmuş Arçelik servisi yetkilisiydi. Normalde web üzerinden de sipariş alığını bildiğim şirketin doğrudan bir çalışanının numarasına sahiptim. Kısa sürede işlerimin yoluna koyulmasını istiyordum. Ancak aradığım dost kendisinden ziyade alıcı hizmetlerinin bütün işleri kısa sürede düzene soktuğunu ve erken hizmet istiyorsam onları aramam gerktiğini belitrti. Belli Bir Süre şaşırmakla beraber dediğini yaptım.

            Arçelik servisi beklediğimden ek olarak kurumsal bir firmaydı. Hiç beklemediğim biçimde servis personelinin faaliyetlerinin bütün organizasyonu firma yetkilileri aracılığıyla yapılmaktaydı. Firma yetkilisi dediğim bireyler de müşteri temsilcileri aracılığıyla ulaştığım kişilerdi. Alıcı temsilcisiyle toplamında görüşme sürem bir veya 2 dakikadır. Bu zaman içerisinde tamirat zamanını aldım. Sadece 1/2 saat sonrasına randevu vermişlerdi. Tabi benim olurumu alarak verdikleri randevu da 5 dakikalık dahi şaşırmadı. Tam saatinde benim tanıdığım Arçelik servisi çalışanı adına 2 değişik çalışan kapımdaydı. Bu arkadaşların işi çözmesi ise on 5 dakikalarını ya aldı veya almadı. Çamaşır makinemin toplamında tamirat ömrü benim telefonlşa aradığım süreler de dahil olmak üzere olmaık üzere toplamında 45 dakikalık civarındaydı. Bu zaman içerisinde evime ekipler gelmiş, makinemi tamir etmiş ve tekrar kullanım alanına hazırlamışlardı. Doğrusu ben birden sorunun yaşanıp yaşanmadığından dahi şüphe ettim. İşin doğrusu ne cebimdeki parada kritik bir eksilme olmuştu ne de tamirat için saatlerce üstelik günlerce beklemiştim. Verilen hizmet cidden takdire şayan bir hizmetti.

            Arçelik servisi ve çalışanlarını kurumsal kimlikleri, gerek kalan deneyimli eğitimleri ve oldukça başarılı hizmetleri için tebrik etmek gerektiği kanısına vardım. Benzer sürede edinilen ücretin düşüklüğü de bir hayli ilgimi çekmişti. Bu vaziyette ifade edilecek bir şey şirketin başarılarının devamını istemekti. Ben de öyle yapıyorum. Ülkemizin hoş geleceğini bu biçimde disiplinle çalışan oldukça başarılı firma ve çalışanalrın sağlayacağına kalan inancım güçleniyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.