Kombim Çok Yakıyor. Ne Yapmalıyım?

Bazı insanlardan kombilerinin ne kadar tasarruflu olduğu bazı insanlardan da kombilerinin çok fazla yaktığı duyulur. Fakat aynı marka ve model kombiyi kullanan iki insandan birinin kombisinin fazla yakması diğerinin ise az yakmasının sebebi kombi değildir. Tabi ki kombinin neden olduğu bazı durumlarda vardır. Bunlardan ilki kombiyi yoğuşmalı tercih etmektir. Yoğuşmalı kombiler daha az yakar ve bütçe dostudur.

Yoğuşmalı kombiler ortaya çıkan enerjiyi tekrar tekrar kullanarak hem enerji tasarrufu yapar hem de faturaya daha az yansır. Bireylerin kendilerince alacakları bazı tedbirler sayesinde kombiler artık çok yanmayacak ve doğalgaz faturaları da cep kaymayacaktır. Alınması gereken ilk tedbir ev seçimidir. Zaten bir evi olan kişiler artık evlerini değiştiremez. Ancak yeni ev alacak kişiler mutlaka ısı yalıtımlı binalardan ev almalıdır. Isı yalıtımı gerçekten bu konuda çok büyük bir etkendir. Isı yalıtımı olan binalarda kombi çok daha düşük ayarda kullanılsa da maksimum verim alınır.

Eğer binada ısı yalıtımı yoksa kombi sürekli yüksek derecede çalışmak zorunda kalacaktır. Bu da daha yüksek fatura gelmesiyle sonuçlanacaktır. Bu nedenle yeni ev alacak kişiler mutlaka buna dikkat ederek ev seçimini yapmalıdır. Evinin ısı yalıtımı olmayan insanlar için de her şey bitmiş sayılmaz. Bir oda termostatı edinmek oldukça yararlı olacaktır. Termostat sayesinde odanın içindeki sıcaklık ayarlanacaktır. Böylelikle de tasarruf etmek mümkün olacaktır. Bireylerin elinde olmayan ve eksikliğinde kombinin çok yakacağı bir durum vardır. Bu da üst kat ya da alt kat komşusudur. Üst katında ya da alt katında kimse oturmayan evler diğer evlere göre daha soğuk olacağı için kombinin daha yüksek derece de yanması gerekecektir. Evde sıcaklığın her zaman korunup ancak tasarruf da etmek isteniliyorsa evde en az üç adet kaloriferin yanması gerekmektedir. Böylece evin belli bir sıcaklık ortalaması olacağı ve soğumayacağı için kombinin tekrar tekrar yüksek ayarda yanmasına gerek kalmayacaktır. Gece yatarken de mutlaka kaloriferler açık kalmalıdır. Sabah uyanıldığında soğuk evi ısıtmak için kombi çok fazla enerji harcayacağı için bu durum faturaya da yansıyacaktır. Ancak kaloriferler sabaha kadar en düşük ayarda yanmaya devam ederse sabah tekrar ısıyı yükseltmeye gerek kalmayacaktır. Kombinin sürekli açıp kapanması ciddi derece de yüksek faturalara neden olacaktır. Bunların dışında mutlaka senede bir kere kombi bakımı yapılmalıdır. Böylece kombi çok daha iyi çalışacaktır. En düşük de bile yandığında evi kolayca ısıtacaktır. Kombi bakımını insanın kendi başına yapması mümkün değildir. Bu nedenle de bir servis çağırılmalı ve bu işin özel aletleri kullanılmalıdır. Kombi arızası ya da bakımlarında Arçelik Servis uzman kadrosu ile hizmete hazır olacaktır. Kombide tasarruf edilmek isteniyorsa eğer mutlaka bakımları yaptırmaya özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.