Beyaz Eşyalarda Sararma Neden Olur?

Evimizde önemli kolaylık kazandırması ve her konuda pratik çözümler üretmesi ile beyaz eşya teknolojileri, hayatımızın vazgeçilemez unsurları arasında yer alıyor. Mutfaklardan, banyolara kadar her alandaki işlem ve ihtiyaçlara yönelik olarak çözümler getiren beyaz eşya ürünleri bulunuyor. Uzun ömürlü yüksek dayanıklılığa sahip olan tüketim malzemeleri olsa da bu ürünlerde zaman içerisinde kullanımın izlerini görebilmek mümkün oluyor. Bir beyaz eşya ürünündeki bu izlerin en somut örneğini ise ‘sararma’ oluşturuyor. Genel olarak kapı tutma kolu, kenar çevreleri, alt tabaka, panel tablosu gibi alanlarda beyaz renk tonları zaman içerisinde ‘sararma’ yaşayarak, rengini kaybedebiliyor. Beyaz eşya ürünlerinde meydana gelen bu tip durumlar, görselliğe etki dışında herhangi teknik bir olumsuz etki teşkil etmemektedir.

 

Güneş Işığı Sararmaya Neden Oluyor

 

Mutfak gibi her açıdan ışık almasına ayrı bir önem gösterilen alanlarda kullanılmaları nedeni ile daha fazla güneş ışığıyla etkileşim içerisinde kalan buzdolapları başta olmak üzere bulaşık makineleri ve çamaşır makineleri de güneş ışığını direkt alabiliyor. Bu durumda ürünlerin belirli bölgelerinde beyazlığın ‘sararma’ yaşamasına neden olabilir.

 

Geleneksel Temizlik Ürünleri Sararmaya Neden Oluyor

 

Beyaz eşyalarda doğrudan güneş ışığının alınması özellikle ‘plastik’ nitelikli kısımlarında ürünlerin ‘sararma’ yaşamasına neden oluyor. Ancak bir beyaz eşya ürününde sararma yaşanması için etkili olan tek sebep güneş ışınları değildir. Bu ürünlerin genel temizlikleri için kullanılan geleneksel temizlik ürünlerinin kullanımı da sararma sonuçlarının görülmesine yol açabiliyor. Bunun nedeni ise söz konusu ürünlerin içeriğinde yer alan yüksek miktardaki ‘ağartıcı’ ve ‘kimyasal’ bazlı etkenlerin bulunuyor olmasıdır. Bu tip etkenler, beyaz eşya ürününün ilgili bölümlerindeki boya üzerine doğrudan etkilerde bulunarak, boyanın önemli oranda zarar görmesine neden olur. İlerleyen süreçte yeniden boyama uygulansa dahi arzu edilen görselliğin elde edilebilmesi pek de mümkün olmaz.

 

Bu tip sorunlar yaşamak adına mutlaka güneş ışığından uzak yerde konumlandırmaya ve sadece bu ürünlere özel geliştirilmiş olunan temizleme ürünleri ile temizlik ve bakım işlemlerini gerçekleştirmeye dikkat etmelisiniz. Bunun dışındaki cihaz sorunlarına çözüm oluşturmak için ise Kurtköy Arçelik Servisi merkezimizin iletişim hatlarına başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.