Kışın Klima Kullanımına Dair Önemli Öneriler

Kaliteli ve modern konfor standartlarını sağlaması nedeniyle günümüzde ısınma ve serinleme gereksinimlerinde klima kullanımı hem bireysel alanlarda hem de kamusal alanlarda yaygın olarak tercih ediliyor. Özellikle de kışın evlerimizde sıkça ısınma ihtiyacı için kullandığımız klimanın kullanımına ilişkin bir takım önemli hususlar bulunuyor. Bu hususlar ışığında klimanın hem sağlıklı hem de verimli bir kullanımını gerçekleştirebilmek mümkündür.  Bu noktada özellikle klimalar, düzenli bakıma maruz bırakılmaması durumunda farklı rahatsızlıkların oluşumuna yol açabilir. Kış aylarında ısınma gereksinimlerinin karşılanabilmesi için klimaların tercih edilmesi kapalı mekanda havanın kurumasına yol açabilir. Bu durum sonucunda da üst solunum yollarının koruyucu bariyeri olan nemin yok olmamasına ve aynı zamanda da partiküllere karşı filtre fonksiyonu etkisinin yok olmasına yol açabilir. Bu tip hususlarda ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmasına neden olabilir.

Sağlıklı Klima Kullanımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Klima kullanımının oluşturabileceği problemleri önleyebilmek için dikkat etmeniz gereken hususlar aslında temel çalışma koşullarını şekillendirmektedir. Buna göre klimanızı kış aylarında rahat, kaliteli ve sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için düzenli şekilde bakım ve temizliğini mümkün olduğunca profesyonellere yaptırmaya özen göstermelisiniz. Bunun dışında kış aylarında klimanızı gün içerisinde olabildiğince daha düşük seviyelerde kullanmaya önem göstermelisiniz. Bu noktada kapalı mekanda olabildiğince doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde havalandırma yapmalısınız.

Kışın ısınma için kullanacağınız klimalarınızın henüz satın alma aşamasında oluşturacağınız kriterlere nem dengesi koruyucu özelliğini de ilave etmeyi unutmayın. Bunun dışında klimayı kullandığınız ortam içerisinde nem dengesinin 40% ile 60% oranları aralığında olmasını sağlayacak çözümlerden yararlanabilirsiniz. Klimanın çalıştığı oda içerisinde sigara içmekten kaçınmaya özen gösterin. Çünkü bu durum klimanızın filtresinde kalıp oluşumuna neden olarak, zaten kuru olan ortam havasının iyice kurumasına ve mikroorganizmaların çoğalması gibi bir durumun meydana gelmesine neden olabilir. Bununla birlikte klimayı kullandığınız odanızda yattığınız, çalıştığınız veya oturduğunu bölgeyi klimaya çok yakın tutmamaya çalışın. Genel çalışma prensibi itibari ile klima zaten mekanın her alanında etkin bir ısınma sağlayacaktır. Kışın ısınma ihtiyacınız için kullanacağınız klimanızda yaşayabileceğiniz problemler için Acıbadem Arçelik Servisi merkezine başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.