Çamaşır Makinesinde Beyazlar Nasıl Yıkanmalı? Renkleri Nasıl Korunur?

Çamaşır makineleri için en önemli konuların başında çamaşırların bembeyaz olması gelir. Yüksek su sıcaklıklarında çamaşırların yıkanabildiği çamaşır makinelerinde en etkili sonuçların alınması beyaz çamaşırlarda çok daha önemlidir. Özellikle de beyazların rengini kaybetmesiyle sararması, kırık beyaz olarak tabir edilen tonlara dönmesi, ürünün kullanım ömrünü ve kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu konuda çamaşır suyu gibi ürünler tavsiye edilse de özellikle pek çok ev hanımı beyaz çamaşırların kalitesini koruyarak, makinedeki yıkamalarda nasıl daha beyaz hale getirebileceği konusunda yeterli bilgiye sahip olmayabiliyor. Bu durumda çamaşır makinesinde yıkanan beyazlarda sorunların oluşmasına neden olabiliyor. Çamaşır makinesinde beyazların daha da beyaz olmasını sağlamak için uygulanabilecek çeşitli hususlar bulunuyor.

 

Beyazlar Sadece Beyazlarla Yıkanmalı

 

Çamaşır makinesinde beyazları yıkarken, kesinlikle renklilere yer verilmemesi gerekmektedir. Renginde ne kadar açık tonlar söz konusu olsa da beyaz haricinde olan renkleri bulunan kıyafetler ile beyazların bir arada yıkanması renk solmasına ve beyazlığın yitirilmesine neden olabilir. Özellikle de boya akıtan nitelikteki renkli çamaşırlar, alınan sonuçların çok daha vahim boyutlara ulaşmasına neden olarak, beyazların kullanılamaz duruma gelmesine neden olabilir.

 

Makinede Çamaşır Suyu Dikkatli Kullanılmalı

 

Çamaşır makinesinde yıkanacak beyazlar için toplum genelinde yaygın olarak çamaşır suyu tercih edilir. Renklerinin daha açık olmasını sağlayan çamaşır suyunun makinede kullanım miktarına dikkat edilmesi çok önemlidir. Özellikle de çamaşırların dokusunda tahribata neden olunmaması açısından çok önemli bir olgudur. Bu çerçevede havlu veya iç çamaşırları için son derece başarılı sonuçlar çamaşır suyu ile alınabilse de triko kazaları ve keten pantolonlar açısından renk bozulması sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu tarz ürünlerin yıkanması esnasında çamaşır suyu kullanımından kaçınmaya dikkat edilmelidir.

 

Çamaşır makinesindeki beyazlar için doğal yöntemlerde kullanılabilir. Bu noktada hassas nitelikli kumaşlarda limon suyu son derece etkili sonuçlar sağlar. Ayrıca beyazlığın korunması açısından ürünlerin sıcak suyun içerisine koyulması ve üzerine yarım limon suyu ilave edilmesi de etkili sonuç verir. Bunun için 1 saat kadar hazırlanan su içerisinde bekletilebilir. Çamaşır makinesinde yıkanan beyazlar ya da diğer kıyafetler için yaşanan tüm sorunlarda Soğanlık Arçelik Servisi merkezinden destek alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.