Bulaşık Makinesi Islak Bırakıyor

Bulaşık makinelerimiz günlük yaşamımıza diğer ev eşyalara göre sonradan girmiş olsa da önemli bir yer tutmuştur. Ve arıza açmaları da o derece sıkıntılı bir durumdur. Servisimize bulaşık makineleri ile ilgili en çok gelen şikayetlerden birisi de “Bulaşık makinem ıslak ve lekeli bırakıyor” şeklinde gelen problemlerdir.

Öncelikle problemin kaynağı nelerdir? Onu anlatayım.  Bulaşık makinelerinin ıslak ve lekeli bırakmasının olası 3 büyük nedeni vardır.

  1. Bulaşık makinesi suyunu boşaltmazsa kurutma yapamaz. Bu yüzden pompa ve tabanda bulunan filtreleri temizleyin.
  2. Suyunu ısıtmaz sa eğer kurutma işlemini yapamaz. Su ısıtma problemi rezistans (Isıtıcı), NTC (Termostat) ve ana kart (Program cihazı yani beyin) arızasından kaynaklı olabilir. Bu arızaya tüketici kendi müdahale edemez. Bu konu ile ilgili Arçelik Servisi çağırmalısınız.
  3. Gelelim en basit ama en etkili konuya. Bulaşık makinesinde mutlaka ama mutlaka parlatıcı kullanmalısınız. Halk arasında parlatıcı yerine sirke koymak gibi bir hurafe ve yanlış uygulama başladı. Evlere gittiğimizde parlatıcı yerine sirke koyulmuş ve makinem ıslak bırakıyor şikayetlerine gittiğimizde, parlatıcı kullanın diyip geriye geldiğimizin sayısını belki tutamayacak kadar çoktur. Bu yüzden servis çağırmadan önce bu yazımızı mutlaka okuyun. Makinenizde mutlaka parlatıcı kullanın. Çünkü parlatıcı bulaşıklar üzerinde kaygan bir katman oluşturup hem leke ve tortuların hemde su damlacıklarının makineye tutunmasını önlemektedir. Aşağıda bu konuya dilim döndüğünce açıklık getirmeye çalıştım. Umarım faydalı olabilmişizdir.

İstanbul Anadolu Yakası Arçelik Servisi 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.