Çamaşır Makinesi Su Alıyor Kazan Dönmüyor

Çamaşır makineniz suyunu alıyor ama kazan dönmeye başlamıyorsa, bu yazımızı dikkatlice okuyun. Çamaşır makineleri elektromekanik cihazlar olup, bütün parçaları birbiriyle irtibatlı çalışır. Herhangi birinde bi sorun olursa genel bir arıza gözlemlenebilir. Bu tarz arızalardan birisi de “Çamaşır makinesi suyunu alıyor ama kazan dönmüyor” arızasıdır. Çamaşır makinesiyle ilgili en çok gelen şikayetlerin başında gelmektedir.

Yazımıza devam ederken isterseniz arızanın olası nedenlerinden bahsedelim. Çamaşır makinesi suyunu alıyorsa bir çok işlemi yapmış ve sorun motora kadar indirgenmiş demektir. Bu durumda makinemizin motor cinsine göre arıza değişiklik göstermektedir. Bu ne demek mi ? Bazı motorlar indiksüyon fırçası yani kömürlü motor olup kömür bitmesi sonucu arıza açarken bazıları da manyetik motorlar olup, direk yanma veya ilk hareket kondansatörü arızalandığı için kazan döndürmez. Her iki durumda da tüketici kendi imkanlarıyla bu arızalara müdahale etmemelidir. Çünkü elektrikli cihazlara müdahale için uzman yardımı almazsanız ciddi yaralanmalar ve sakatlıklar yaşayabilirsiniz.

Bir olası nedende motor kayışının atmış olabilmesidir. Kayışın atmasının aşırı yüke bağlı olabileceği gibi kazan veya kazan kasnağında oluşabilecek yalpalama gibi veya kazan rulmanı dağılmasından dolayı oluşabilecek dengesizliklerde kayış atmasına neden olabilecektir. Bu durumda motor kayışı atmışsa yerine takarsınız ve bir deneme yaparsınız. Gene atarsa diğer durumlarda da olduğu gibi uzman yardımı almak için İstanbul Anadolu Yakası için Arçelik servisi teknisyenlerimizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.