Bulaşık Makinesi Nasıl Temizlenir?

Yaşam alanlarında bulaşıkların sadece dakikalar içerisinde elde yıkamaya göre çok daha düşük su ve enerji sarfiyatıyla daha kaliteli ve daha hızlı şekilde yıkanabilmesine yardımcı olan bulaşık makineleri, son derece yoğun olarak kullanılıyor. Ancak en zorlu kirlere sahip olan bulaşıkları dahi yüzde yüz hijyenikliğe kavuşturmakta olan bulaşık makinesinin de temizliğe gereksinimi bulunduğunun unutulmaması gerekmektedir. Çünkü Örnek Mahallesi Arçelik Servisi merkezimizde özellikle de bulaşık makinesi bakım uygulamaları arasında ilk sırada yer alan düzenli bulaşık makinesi temizliğinin yapılmamasından kaynaklı arızalanmış bulaşık makineleri bulunmaktadır.

Bulaşık makinesi temizliği hem her zaman aynı düzeyde bir performans alınabilmesi hem bulaşıkların iyi bir şekilde yıkanabilmesi hem de makinenin arızalanmadan uzun ömürlü bir kullanıma sahip olabilmesi yönünden çok önemlidir. Bu çerçevede de Arçelik Servisi merkezimizin uzman personelleri tarafından bulaşık makinesi temizliğinin birkaç yıkamada bir olacak şekilde düzenli periyotlar halinde gerçekleştirilmesi konusunda uyarıyor. Bu noktada bulaşık makinesi temizliği için öncelikli olarak makinenin tüm raflarının boş ve içerisinde hiç bulaşık olmaması gerekir. Boşalan bulaşık makinesinin iç kısmında yer alan temizleme kollarının temizliğinin yapılması gerekir. Çünkü bulaşıklarda bulunan tüm yağ ve yemek artıkları bu parça üzerine birikebiliyor ve su kanallarına girerek, burada birikiyor ve tıkanmasına neden olabiliyor. Bu yüzden temizleme kollarını bir kürdan yardımı ile iç kısımlarını yabancı cisimlere karşı kontrol etmek ve daha sonra temizlemek gerekir.

 

Bulaşık makinesinde kirlilik mevcut ise bunun en yoğun olduğu noktalardan birisi de bulaşık makinesinin tabanı ve kapağıdır. Genel olarak bulaşık makinelerinde bu bölümde kapak altına su gitmediğinden en kirli bölüm burası olur. Bu yüzden yerinden tamamen sökülemeyen kapağı farklı konumlara getirerek, sert yüzeye sahip olmayan bir bez ile sadece sirke ve suyla hazırlanan karışımla temizliğinin yapılması gerekir. Daha sonra bulaşık makinesi kollarının bağlı olduğu düzeneği yerinden çıkartarak iyice temizlemek gerekiyor. Ancak bu noktadaki parçaların teknik bilgi gerektirdiğine dikkat edilmesi çok önemlidir. Son olarak ise bulaşık makinesi lastiklerini ve çatal kaşık rafının temizliğinin yapılması gerekir. Tüm bu işlemlerde veya standart makine kullanımında karşı karşıya kalınacak sorunlar için Arçelik Servisi profesyonel hizmetlerinden destek alınabilir.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.