Bulaşık Makinesi Temiz Yıkamıyor. Nedeni ve Çözümleri

Bulaşık makinesi 90 lı ve 2000 li yıllarda hayatımızda pek yer almasa da, şimdilerde hayatımızda vazgeçilmez bir yer almıştır. Günlük yoğun kullanımlar neticesinde artık ilk günki performansı göstermeyebilir. Bu duruma çok can sıkıcı olabilir. Çünki söz konusu yemek yediğimiz tabaklarımız, su içtiğimiz bardaklarımız.

Genel olarak bulaşık makinesinin performansını düşüren nedenler arasında en başa “yeteri kadar temizlemeden makineye yerleştirilen bulaşıklar” gelmektedir. Eğer bulaşıklar üzerinde meyve çekirdeği, gıda kalıntısı gibi şeyler kalırsa makinenin filtrelerini ve halk arasında pervane ve servis diliyle fıskiyelerinizin tıkanmasına yol açacaktır. Makineniz suyu yeteri kadar devir daim edemediği gibi fıskiyeden de yeterli tazyik oluşturamaz. Dolayısı ile makineniz temiz yıkamaz. Bu durumda bulaşıklarınızı makineye dizerken kaba atıkları temizleyip koyun. Eğer makinenizde yıkama verimi düştüyse, tabanda bulunan filtreyi ve pervaneler üzerinde bulunan püskürtme deliklerini güzelce temizleyin.

Bulaşık makinelerinde temiz yıkamama sorunlarnın bir nedenide parlatıcı kullanılmamasıdır. Bulaşık makinleri için hayati önem taşıyan parlatıcı, bulaşıklar üzerinde kaygan bir katman oluşturarak su damlacıkları ve küçük gıda kalıntılarının bulaşıklara tutunmasını önleyerek daha temiz ve parlak bulşaıklar elde etmenizi sağlar. Bu konu ile ilgili parlatıcı yerine makineye sirke konması meselesine de değinelim. Şunu net bir şekilde söylemeliyim ki sirke iyi bir anti bakteriyeldir. Ancak sirke parlatıcının yerini tutamaz. Bazı programlarda ve halk arasında “parlatıcı kimyasal maddedir kullanmayın” gibi çeşitli söylentiler var ancak unutmayın deterjanda kimyasaldır. Kesinlikle parlatıcı kullanmalısınız.

Bu konu ile ilgili bir şikayet de bulaşıklar makineden buğulu gibi mat bir leke ile çıkması üzerinedir. Mat lekeler özellikle bardaklar ve cam bulaşıklar üzerinde daha net bir şekilde görülür ve kesin kaynağı tuzdur. Şebeke suyu kireçli olmayan bir semtte yaşıyorsanız kesinlikle makinelerinize tuz koymayın. Tuz kimyasal yapısı nedenyiyle yeteri kadar çözülmediği zaman bulaşıklarınızı kristal özelliği sayesinde çizeceği gibi mat bir leke bırakmaya sebep olacaktır. Eğer makinenize yeni tuz koyduysanız, koyduğunuz tuz bitene kadar aynı leke devam edecektir. Yada kaışkla alabildiğiniz kadar tuzu boşaltmalısınız.

Umarım size faydalı bir yazı hazrılamayı başabildik. Şerifali Arçelik Servisi ekiplerimiz her zaman hizmetinizde olacaktır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.