Buzdolabı Çalışırken Sigortayı Attırıyor

Beyaz eşya teknolojisi ile birlikte artık günlük yaşamın her noktasında çok önemli çözümlerden yararlanabilmek mümkün hale geldi. Özelliklede yaşam alanlarında mevcut olan gereksinimlere çok önemli çözümle getiren beyaz eşya teknolojileri arasında buzdolapları en temel gereksinimlerden birisi olarak öne çıkıyor. İleri nesil teknoloji içeren buzdolapları ile besinleri daha uzun süreler ilk günkü tazeliğini ve sağlıklı yapısını koruyacak şekilde saklayabilmemiz mümkün hale geldi. Ancak elektrik tüketimi ile çalışan buzdolaplarında zamanla problemler meydana gelebiliyor. Bunlardan birisi olarak Örnek mahallesi Arçelik Servisi merkezimize de sıkça gelen arıza bildirimlerinden birisi olan buzdolabının sigortayı attırması sorunu geliyor. Özellikle de buzdolabının fişe takılı şekilde 2 ila 3 saat süreyle çalışma gerçekleştirmesinin ardından sigortayı attırması probleminin mutlaka dikkate alınması gerekir.

 

Buzdolabının genel yapısı çerçevesinde eğer herhangi bir şekilde buzdolabının motor parçası içerisinde sorun bulunuyor ya da buzdolabının motorunda bulunan termik ve rölede bir problem bulunduğu düşünülebilir. Ancak bu şekilde 2 ila 3 saatlik çalışmanın gerçekleştiriliyor olması buzdolabının bu parçalarında bir sorun bulunmadığını gösterir. Çünkü bu tip bir arızada buzdolabının hiç çalışma yapamadan elektrik sigortasını arttırması gerekir. Bu kapsamda da Arçelik Servisi uzmanları buzdolabının 2 ila 3 saatlik çalışmadan sonra elektrik sigortasını attırması sorununa yönelik olarak iki olası arıza tahmini oluşturmaktadır. Bunlar;

 

*Buzdolabı termostatında arıza: Buzdolabındaki soğukluk ayarının otomatik olarak belirlenmesini ve seçili programına göre düzenlenmesini sağlayan parçası olan termostatın, kompresörü devre dışı bırakması esnasında kısa devre oluşumuna yol açması sorunu olasıdır. Bu tip durumda buzdolabının termostatı arızalı olduğundan yenisi ile değiştirilerek soruna çözüm oluşturulabilir.

 

*Buzdolabı kompresöründe mekanik sıkışma: Buzdolabının kompresörü üzerinde çeşitli etkenlerden kaynaklı mekanik sıkışmanın meydan gelmesi ve anlık şekilde yüksek seviyede akım çekişi gerçekleştirmesi sonucunda kompresörün aşırı ısınma ile termik açamadan sigortanın atmasına neden olmasıdır. Bu tip sorunda buzdolabının kompresöründe değişimin uygulanması gerekir.

 

Her iki arıza olasılığında da hem kontrol etme hem de gerekli olan parça değişimlerinin doğru şekilde gerçekleştirilmesi için mutlaka profesyonel ve uzman seviyesinde bilgi ve deneyim gerekliliği bulunduğundan buzdolabınızdaki bu soruna ilişkin olarak profesyonel destek almak için Arçelik Servisi merkezimizin 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren çağrı merkezine başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.