Buzdolabı İç Aydınlatma Ampulü Değişimi Nasıl Yapılır?

Besinlerin ve içeceklerin daha uzun süreler sağlıklı, doğal ve taze bir şekilde saklanabilmesi gibi konularda yeni nesil akıllı çözümler sunan günümüzün üstün teknolojik özellikli buzdolabı modelleri, günlük yaşamın önemli parçaları arasında yer alır. Her evde kesinlikle bulunan buzdolaplarında yaşanabilecek tüm sorunlar, günlük yaşantı içerisinde dahi önemli aksamalara yol açabiliyor. Buzdolapları diğer beyaz eşya ürünlerinden farklı şekilde devamlı olarak elektrik bağlantısı üzerinden çalışma gerçekleştirdiği bir çalışma prensibine sahiptir. Bu yüzden buzdolabında diğer beyaz eşya ürünlerine göre daha fazla arızalanmaların görülebilmesi olası olmaktadır. Bu çerçevede de özellikle gün içerisinde buzdolabının kapısının sık şekilde açılıp, kapatılması gibi etkenlerden kaynaklı olarak buzdolabı aydınlatma ampulü arızalanabilmektedir. Ferhatpaşa Arçelik Servis merkezi buzdolabı aydınlatma lambası arızası durumunda profesyonel servis hizmetlerine başvuruda bulunmadan önce pratik şekilde gerçekleştirilebilecek uygulamalara ilişkin olarak önerilerde bulunuyor.

 

Buzdolabınızın iç kısım aydınlatmasını sağlıyor olması dolayısı ile çok önemli bir işlevi bulunan iç aydınlatma lambasının yanmaması sorunu ile karşı karşıya kaldığınızda mutlaka arızayı kontrol etmeniz ve çözümünü oluşturmanız gerekir. Bu çerçevede de Arçelik Servisi merkezimizde de buzdolaplarının iç aydınlatma lambası yanmaması sorunu ile yaygın olarak karşılaşılmaktadır ki aslında son derece pratik bir şekilde çözüm imkanı bulunan buzdolabı arıza türlerinden birisidir. Konumu buzdolabı marka ve modeline göre değişkenlik gösterebilmekte olan buzdolabı iç aydınlatma lambasının yanmaması halinde lambanın dış cephesinde bulunan koruma kapağı (karpuzu) sökülmelidir.

 

Yine buzdolabının marka ve modeline göre bu koruma kapakları tırnaklı veya vidalı olarak monte edilmiş olabilmektedir. Bu çerçevede de eğer buzdolabının iç aydınlatma lambası kapağı tırnaklı ise tırnaklarına baskı uygulayarak, kolayca yerinden çıkartılabilirken, eğer vidalı ise tornavida yardımı ile basit şekilde koruma kapağı yerinden çıkartılabilir. Bu şekilde buzdolabı ampulüne ulaşılmasının ardından ampulü yerinden sökerek, patlayıp, patlamadığına bakılabilir. Eğer buzdolabı ampulü patlamış ise yine buzdolabı marka ve modeline göre değişkenlik gösteren watt değerlerine sahip olsa da hemen hemen 15 watt düzeyindeki buzdolabı ampulü temin edilerek, kolay şekilde yerine takılabilir ve sorun çözülebilir. Ancak bu işlemden sonra da buzdolabınızın iç aydınlatma lambası halen yanmamakta ise mutlaka daha teknik bir uygulama için Buzdolabı Tamir Servisi merkezimize başvuru gerçekleştirmelisiniz.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.