Buzdolabımın Kapısı Açık Kaldı ve Soğutmamaya Başladı

Mutfakta adeta elim ayağım olan emektar buzdolabım uzun yıllar sonra ilk arızasını verdi. Üstelik buzdolabım ilk arızasını tamamen benim hatam yüzünden yaşadı. Kısa bir süre önce buzdolabımın kapısını yanlışlıkla açık unutup, evden çıkmışım. 4-5 saat sonra geldiğimde buzdolabının kapağı ardına kadar açık duruyordu tabii hemen kapattım ama ertesi günden itibaren buzdolabımın günlük kullanım bölümü yani alt bölümü yeterli soğutma yapmamaya başladı. Önce buzdolabında raflarda ön kısımda duran ürünler bozulmaya başladı daha sonra tüm buzdolabının içinde benzer problem yaşanmaya başladı. Uzun süredir sorun yaşamadan kullandığım buzdolabı bu şekilde soğutma yapmamaya başlayınca açıkçası fazlasıyla endişeye kapıldım. Yeni bir buzdolabı almak bana maddi yönden çok ağır geleceği gibi bu denli gereksiz bir harcamayı basit bir hata yüzünden yapmak ayrıca üzüyordu. Bende sorunu bütçemi fazla sarsmadan çözebilmenin arayışına girdim.

 

Özellikle internette daha önce 5-6 saat açık kalan buzdolaplarının kolay uygulamalarla yaşadığı soğutmama sorunun çözüldüğünü okumuştum. Bunun üzerine internette detaylı bir arama yaptım ama her konuda olduğu gibi bu konuda da internette gereksiz bilgi kirliliğinden başka bir şey yoktu. Bazı portallarda gördüğüm deneyimler üzerinden Arçelik Servisi sayfasını buldum. Önerileri doğrultusunda buzdolabını tamamen boşaltıp, fişini çektim ve buzdolabını erimeye bıraktım. 48 saat kadar buzdolabının kapıları açık şekilde fişten çekilmiş vaziyette beklettim. Buzdolabı 48 saat kadar kapıları açık şekilde fişten çekik halde bekledikten sonra güzelce temizleyip, yeniden fişini takıp, çalıştırdım ve sorun tamamen çözülmüştü. Hem üst bölme hem de günlük bölüm olan alt bölme sorunsuz şekilde soğutma işlemini yapmaya başladı ki beni çok büyük bir mali yükten kurtardı.

 

Buzdolabının kapağı olağan şekilde açık kalabiliyor. Çocuklar unutabiliyor, dalgınlığa gelebiliyor ve bir şekilde açık unutulabiliyor. Kapak açık kaldığında soğutmama sorunu yaşamanız halinde kesinlikle buzdolabını hemen atmaya karar vermeyin. Benim gibi 48 saat kapıları açık, fişten çekik şekilde bekleterek, sorunu çözebilirsiniz.  Arçelik Servisi personellerinin belirttiğine göre 48 saat çok uzun geliyorsa ideal oda sıcaklığın 24 saatte yeterli olabiliyormuş.

 

Bu arada buzdolabım arızalandığında kış ayları olduğundan mutfak gerçekten çok soğuktu. Bu şekilde olduğu zaman buzdolabının erime işlemi 1 haftayı dahi bulabiliyormuş. Bu yüzden buzdolabını fişten çekip, kapıları açık bekleteceğiniz zaman buzdolabının olduğu yerin sıcaklığının oda sıcaklığında olmasına dikkat etmek gerekiyor. Böyle beklemenize rağmen buzdolabı soğutmaması devam ediyorsa Arçelik Servisi iletişim hattına danışabilirsiniz, gerçekten çok yardımcı oluyorlar.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.