Mekana Göre Klima Seçiminin Önemi

Ofiste, evde, mağazada, cafede ve daha pek çok farklı mekanda sıcak havalardan korunmak, bunaltıcı sıcaklardan kurtulabilmek amacı ile çağın en önemli iklimlendirme teknolojilerinden birisi olan klimalar yoğun olarak kullanılıyor. Dünyanın her yerinde yaygın şekilde kullanılan klimalar, kullanım alanlarına ve bu alanlardaki ihtiyaçlar çerçevesinde farklı güç ve kapasite özellikleri ile çok çeşitli olarak sunuluyor. Bu durumda günümüzde bir mekana klima seçimi noktasında çok daha dikkatli hareket edilmesi gerekliliğini meydana getiriyor. Özellikle Arçelik Servisi merkezinde sıklıkla karşı karşıya kalınan klima arızaları ve klima bakım ihtiyaçları çerçevesinde ortaya çıkan tabloda, mekana uygun olmayan niteliklerdeki klima modellerinin tercih ediliyor olmasından kaynaklandığı görülüyor.

 

Alanlarında uzman ve deneyim sahibi olan Arçelik Servisi teknik uzmanları tarafından bir mekana klima seçimi noktasında mekan özelliklerinin ve klima özelliklerinin birbirleri ile uyumluluğuna dikkat edilmesi noktasında uyarılarda bulunuyor. Öncelikli olarak klima seçimi öncesinde klimanın kullanılacağı mekanının büyüklüğünün ve kullanım yoğunluğunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Çünkü günümüzde her ihtiyaca yanıt verilebilmesi amacı ile farklı güç ve kapasitelere sahip olan Arçelik klima modelleri bulunuyor. Bu çerçevede de küçük bir mekan için çok güçlü bir klima modelinin ya da büyük bir mekan için daha düşük güç kapasitesinde bir klima modelinin tercih edilmesi asla verimli bir kullanım sağlamayacaktır.

 

Özellikle düşük kapasitede bir klima modelinin çok büyük mekanlarda ve yoğun kalabalığın bulunduğu mekanlarda kullanılması durumunda klima sürekli çalışmak durumunda kalır. Ancak bu sürekli çalışması ile de ortam içerisinde hem soğutma hem de ısıtma işlevini tam olarak yerine getiremez. Aynı zamanda da sürekli çalışarak, yüksek faturalara yol açtığı gibi zaman içerisinde kesintisiz çalışmasının doğuracağı arızalar ile de karşı karşıya kalabilir. Kozyatağı Arçelik Klima Servisi merkezinde de bu tip klima arızaları ile de son derece sık şekilde karşılaşılmaktadır. Bu yüzden klima seçerken mutlak suret ile mekan özelliklerinin göz önünde bulundurulmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Aksi halde hiç verimli olmayacak ve oldukça maliyetli olacak bir klima kullanımı ile karşı karşıya kalınabilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.