Buzdolabına Neden Sıcak Yemek Koyulmamalı?

Mutfaklarda ve yaşam alanlarının geri kalan diğer tüm bölümlerinde bayanlara önemli yardımlar sağlaması ve ev işlerini daha hızlı ancak daha kolay şekilde yapabilme fırsatını yaratıyor olması dolayısı ile beyaz eşya teknolojileri modern yüzyıl dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır. İleri nesil teknolojiler barındıran fonksiyonel niteliklere sahip olan buzdolabı modelleri de modern çağda her evin en temel gereksinimlerinden birisi olarak beyaz eşya teknolojisi dünyasında ön plana çıkan üründür. Bu çerçevede günümüzde evlerde gün boyunca yaygın olarak kullanılan teknolojiler olması tüm diğer beyaz eşya ürünleri ile ilgili olarak olduğu gibi buzdolapları hakkında da bazı yanlış bilgilerin oluşmasına yol açabiliyor. Topselvi Arçelik Servisi uzmanları tarafından da ev hanımlarının diğer tüm beyaz eşya ürünlerinden farklı olarak sürekli çalışma gerçekleştiren buzdolaplarının verimli kullanımını yakalayabilmeleri konusunda yardımcı oluyor.

Günümüzde buzdolabı teknolojisi ile besinlerin soğuk etkisi ile uzun ömürlü olarak saklanması sağlanabiliyor. Ancak bu soğutma fonksiyonu özellikle sıcak yemeklerin piştiği mutfaklarda bazı çelişkili durumların meydana gelmesine neden olur. Bunların başında da her evde en azından bir defa bahsi geçen konulardan birisi olan buzdolabına sıcak yemek konur mu sorusu öne çıkıyor. Ocaktan yeni indirilmiş olan sıcak bir yemeğin buzdolabına bu sıcak haliyle konmasının herhangi bir etkisinin olup, olmayacağı konusunda belirli ve farklı görüşler bulunuyor. Bunlar arasında da en yaygın olarak görülen görüşlerden birisi olarak sıcak yemeklerin buzdolabına koyulması durumunda içerideki soğuk hava nedeni ile lezzetini yitireceği veya bozulacağı yönündedir. Bu sebeple buzdolabına sıcak yemek koyulmaması gerektiği belirtiliyor. Aynı şekilde Arçelik Servisi uzmanları buzdolabına sıcak yenmemesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Ancak buzdolabına sıcak yemek konmamasının nedeni yemeğe herhangi bir zarar gelmesinden dolayı değil buzdolabının yüksek performansta çalışmak durumunda kalmasından kaynaklıdır

 

Çünkü buzdolabı iç mekanı içerisinde standart çalışma oluşturulan soğuk, sıcak yemeğin koyulmasıyla etrafına yayacağı ısı dolayısıyla bozulacağından buzdolabı ideal soğukluk derecesini yakalamak için daha fazla çalışacaktır. Bu durumda buzdolabının daha fazla enerji tüketmesine neden olabildiği gibi bir takım arızalanmalarında meydana gelmesine yol açabilir. Buzdolabı kullanımı sırasında herhangi bir arızalanma ile karşı karşıya kalınması halinde ise Arçelik Servisi hizmetlerine başvuru gerçekleştirilebilir.

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.