Çamaşır Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır? Kaç Günde Bir Temizlenmeli?

Gündelik ev işleri arasında en sık şekilde gerçekleştirilen çamaşır yıkama ve bulaşık yıkama işlemleri eski dönemlerde fazlasıyla yorucu ve zaman alıcı işlemler iken modern çağda bulaşık makinesi ve çamaşır makinesi teknolojisi ile son derece pratik ve kolay bir hale geldi. Çamaşırların sadece dakikalar içerisinde herhangi bir efor harcanmasına gerek olmadan elde yıkamaya göre çok daha kaliteli ve çok daha ekonomik bir şekilde yıkanabilmesine yardımcı olan çamaşır makineleri, gündelik yaşantı içerisinde son derece yaygın şekilde kullanılıyor. Gün içerisinde yoğun olarak kullanılan ve çamaşırları kısa sürelerde kaliteli şekilde yüzde yüz hijyenikliğe kavuşturabilmeye yardımcı olan çamaşır makinelerinin de temizliğe gereksinimi bulunmaktadır. Öyle ki Arçelik Servisi uzman ekipleri tarafından kullanıcıların birkaç yıkamada bir olarak çamaşır makinesi temizliği yapması konusunda uyarılarda bulunuyor.

Çamaşır makinesinde olası arızalanmaların önlenebilmesi, daha uzun ömürlü bir kullanımın elde edilebilmesi ve tabii ki her zaman en yüksek performansın alınabilmesi için çamaşır makinelerinin düzenli periyotlar eşliğinde temizlenmesi gerekmektedir. Çamaşır makinesi temizliğinin düzenli yapılmaması durumunda Arçelik Servisi merkezi hizmetlerine daha yoğun şekilde gereklilik oluşturacak durumlar ile daha sık şekilde karşı karşıya kalınabilir. Bu yüzden en azından birkaç yıkamada bir olacak şekilde bulaşık makinesi temizliği yapılması gerekmektedir. Çamaşır makinesi temizliğinin 4 aşamalı olarak değerlendirilmesi ve bu doğrultuda hareket edilmesi gerekir.

Çamaşır makinesi temizliğinde ilk aşama elbette ki cihazın dış kısmı olan dış yüzeyi temizliğidir. Çamaşır makinesinin dış yüzeyini nemli ve yumuşak bir bez ile kolay şekilde silebilmek mümkündür. Zorlu lekeler içinse deterjanlı su kullanılabilir. Çamaşır makinesinin temizliğinde ikinci aşamadaysa, deterjan haznesi temizliği gelmektedir. Kullanılan çamaşır makinesi deterjanı her yıkamada deterjan bölmesinde kalıntılar bırakır ve zaman içerisinde sert bir katman oluşturur. Bu yüzden birkaç çalıştırmada bir makinenin deterjan bölmesini yerinden çıkartarak iyi bir şekilde su altında yıkamak gerekir. Ayrıca çıkartılan haznenin kalan boş bölümündeki su deliklerini kürdan yardımıyla temizlemek ve kalan kalıntıları bez ile almak gerekir. Üçüncü olarak çamaşır makinesi iç temizliği ve son olarak ise körük lastiği temizliği gelmektedir. Bu iki aşamada da yine yumuşak bezler ile uygulamaların yapılması gerekmektedir. Makinedeki problemlerde ise doğrudan Arçelik Servisi çağrı merkezine başvuru yapılması önerilir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.