Çamaşır Makinesi Sıkma Yapmıyor ve İçinde Su Kalıyor

Çamaşır makinesinde sıkma işlemi son zamanlarda ciddi problem olmaya başladı. Özellikle normal yıkama programı sonrasında ya da doğrudan sıkma programında sıkma işlemi yapılamıyor. Çamaşır makinesinin içinde ıslak kalan çamaşırların dışında bir miktarda su kalıyordu. Çamaşır makinelerinde daha önceden öğrendiğim kadarıyla çamaşırlardan kopan yabancı cisimler veya ince ya da küçük çamaşırlar, makinenin pompa filtresi kısmına kaçabiliyormuş. Bu durumda su tahliyesinin yapılabilmesine engel teşkil ettiğinden makinedeki pis su atılamıyormuş ve beraberinde de sıkma işlemini makine yapamıyormuş. Bu yüzden makinenin su tahliye pompasının bulunduğu yerdeki filtreyi kontrol etmek amacı ile alt kısımdaki kapağı söktüm ve filtreyi yerinden çıkardım. Düğme ve bozuk para gibi parçalar buradaki filtreden çıktı. Burayı temizledikten sonra makineyi yeniden sıkma programında çalıştırdım ancak yinede sıkma işlemini yerine getirmedi. Bunun üzerinde profesyonel destek almak amacı ile internette servis arayışına girdim ve tesadüfen Arçelik Servisi web sitesini buldum.

Makinelere ilişkin olarak detaylı bilgilerin yer aldığı ve arızaların çözümüne ilişkin olarak en ilgisiz kişinin dahi açıklayıcı şekilde yönlendirildiği paylaşımların bulunduğu Arçelik Servisi web platformunda 7 gün 24 saat profesyonel servis hizmeti de bulunuyor. Makinemin sıkma yapmamasına ilişkin sorunumu ve gerçekleştirdiğim kontrolleri belirtmem üzerine zaten bölgede her zaman hazır olduğunu belirttikleri gezici servis araçları kısa süre içerisinde adresime geldi. Makinemin pompa motorunda yanma meydana gelebileceği olasılığı üzerine makinenin alt kısmındaki pompa motorunu kontrol ederek, motorun yanmış olduğunu belirlediler.

Çamaşır makinesinin pompa motoru arızası çok maliyetli bir arıza olmadığından ve son derece kolay şekilde değişiminin yerinde yapılacak müdahaleler ile mümkün olduğundan kısa sürede Arçelik Servisi profesyonel ekipleri tarafından makinenin pompa motoru yenisi ile değiştirildi. Bu değişimin ardından makinenin hem yıkama sonrası sıkma işlemi hem de özel sıkma programı sorunsuz şekilde çalışmaya başladı. Ancak makinenin pompa motoru sağlam olsaydı bu durum makinedeki elektronik kartın ya da makine motorunun arızalandığını göstereceğini belirten uzman personeller, maliyetin oldukça yüksek olabileceğini ve bu yüzden makinenin pompa filtresini birkaç yıkamada bir olacak şekilde ve belirli periyotlar halinde su tahliye hortumu ve filtresini tıkanmaya karşı kontrol edilmesi gerektiğini belirttiler.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.