İlk Bulaşık Makinesinin icadı

Bugün evlerimizde kullandığımız bulaşık makinalarının icadı aslında oldukça eskiye dayanıyor. Amerika’da yapılan icatlar sayesinde ilk bulaşık makinasının patenti 1850 yılında oldu. Bu tarihte Joel Houghton tabaka sistemiyle çalışan bir bulaşık makinası icat etti. Bu tabakalara bir musluktan bir kol yardımıyla el ile döndürülerek suyun fışkırtılmasıyla bulaşık yıkayan bulaşık makinası icat edip patentini aldı. Fakat kullanım açısından hiç de pratik değildi. Aynı zamanda oldukça az bulaşık alıyordu.

               1850 yılında alınan patentten sonra ilk kullanışlı patent 1885 yılında alındı. Josephine G. Cochran diğerlerine göre daha avantajlı bir konumdaydı. Çünkü ailesinde daha önceden buharlı gemi icat edilmişti ve bu sayede diğerlerine göre daha çok bilgisi bulunuyordu. Patent aldıktan sonra bulaşık makinalarını üretmek için Kitchenaid adında bir şirket kurdu. Bu şirket sayesinde o yıllarda bulaşık yıkamada zorlanan kadınlar büyük bir rahatlığa kavuştular.

               İlk icat edilen bu bulaşık makinası oldukça basit bir sistem ile çalışıyordu. Bulaşık makinasının alt kısmında iki silindir bulunuyordu. Sabunlu su fışkırtarak bulaşıkları yıkayan bu bulaşık makinasında sürekli su devridaimi ile bulaşıklar kolayca yıkanıyordu. Büyük işletmelerde ise bu yıkamada buhar gücünden faydalanılıyordu.

               Türkiye’de ise ilk bulaşık makinaları 1960’lı yıllarda kullanılmaya başlandı. Arçelik A.Ş. üretimi altında ülkemize yayılan bulaşık makinaları oldukça ilgi gördü ve bu ilgi sayesinde zamanla çok daha hızlı bir şekilde gelişti. Bu gelişim bulaşık makinalarını zirveye taşıdı. Bugün nerdeyse her evde bir bulaşık makinası bulunuyor ve böylece kadınlar için ev içi emek de daha pratik hale geliyor. Aynı zamanda bulaşık makinaları ilk çıktığından bu yana maddi açıdan da her aile için daha alınabilir hale geldi. Böylece yaygınlaşması da daha kolay oldu. Başlıca kullanılan beyaz eşyalar arasında yerini aldıktan sonra artık bulaşık makinası almak her aile için farz görünüyor.

               Bulaşık makinaları hala gelişimine hızla devam ediyor. Bu gelişim sayesinde teknolojinin de katkılarıyla oldukça farklı ve yüksek performansla çalışan bulaşık makinaları üretilmeye devam ediyor. Artık çok programlı bulaşık makinaları sayesinde daha çok yıkama seçimi de bulunuyor. Böylece her mutfak eşyasına özel bir yıkama programı bulmak da çok daha kolay oluyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.