Klima Çeşitleri ve Sınıflandırmaları

Klima çeşitleri başlangıç olarak ikiye ayrılabilir. Bunlardan ilki bağımsız ya da ayrı üniteli cihazlardır. Bunlar daha çok bireysel ihtiyaçlar için kullanlan klima tipleridir. İkincisi de bir diğeriyle ilişkide olan, çalışabilmesi için merkezi platformlara ihtiyaç duyan klim tiplerini ifade eder. Bu yazıda bu klima tiplerinden ilkine ve bunun içindeki split klima tipine kısaca yer veriyoruz.

Ayrı Üniteli Sistemler

Bu üniteler ek ekipmana sebep kalmadan ısıtma ve soğutma yapabilen ,  ek olarak çok fazla olmayan yerler amaçlı kullanılan sistemlerdir .  Genel Itibariyle Bireysel kullanım alanına hizmet ederler .  Bu sistemlerdeki bütün ekipman klimanın iç ve harici ünitesini yaratan paketin içinde yer alır .

Split Klimalar

Split klimalar makine ekipmanlarının iç ve harici ünite diye ikiye boşanmış biçimde kalan klimaları anlamak amaçlı kullanılır .  Gökyüzü akımı yalıtımlı ve iletken bakır borular ile harici üniteden iç üniteye aktarılır .  Bu biçimde klimaların iç ve harici ünite diye ikiye ayrılmasının nedeni ,  iç ortamın gürültüsünü azaltmak ve estetik kaygılarla harici ünitenin kaba görüntüsünü iç mekanlarda yok etmektir .  Duvar tipi split klimalar dörde ayrılır.

Duvar tipi mono split klimalar: Konutlarda en çok kullanılan klima çeşididir .  Tanımında mono kelimesinin geçmesinin nedeni yanlızca bir harici üniteye sahip olmasından kaynaklanır .  Bu klimalar bir tane harici ünite ile beraber birçok iç üniteye sahip olabilirler .  Piyasada 7 . 000 ila 30 . 000 BTU/h aralarında çeşitleri mevcuttur.

Duvar tipi multi split klimalar: Bu klimalar büyük alanlarda her alanın benzer iklimlendirmeye sahip olması amacına göre olarak tasarlanmış birçok harici üniteye sahip cihazlardır .  Genel Itibariyle hastane ,  büro ,  büyük restoranlar ,  cam giydirmeli binalar ,  plazalar ve büyük villalarda kullanılır.

Salon tipi split klimalar: İnsan sirkülasyonun çok olduğu yerlerde kullanılan kuvvetli iç ünitelere sahip klimalardır .  İç üniteleri duvara monte edilmez; bunun adına aslında iç üniteleri büyük olduğu amaçlı ortamdaki cazip yerlerin zeminine sabitlenirler.

.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.