Klima İç Ünite Çalışırken, Dış Ünite Neden Çalışmıyor?

Klimalar, dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan beyaz eşya teknolojileri arasında yer alır. Artık her evinde kendisine etkin biçimde yer bulmaya da başlayan klima teknolojisi sayesinde hem ısınma hem de serinleme gereksinimlerini son derece kaliteli koşullar çerçevesinde karşılayabilmek mümkün oluyor. Arçelik klima modelleri ile artık lüks bir teknoloji olmaktan çıkması da dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanımının önünü açmıştır. Yıl boyunca ister ısıtma isterse de soğutma amaçlı olarak kullanılan Arçelik klimalarda zamanla çeşitli arızalanmalar meydana gelebilir. Kullanım yoğunluğu, çevresel koşullar ve kullanım hataları gibi pek çok farklı etkene bağlı olabilen klima arızalarında özellikle klima iç ünite çalışmaya başlıyor, dış ünite çalışmıyor sorunu yaygın olarak görülmektedir. Arçelik Klima Servisi merkezi tarafından klimada meydana gelen bu soruna yerinde müdahale gerçekleştiriliyor

 

Arçelik klima modellerinde meydana gelen iç ünite çalışırken, dış ünite çalışma sorunun tespit edilmesi de oldukça kolaydır. Klimanın standart şeklinde çalıştırılması halinde iç ünite normal olarak çalışma sesi çıkartmaya başlarken, arkasından gelmesi gereken dış ünite çalışmasının gerçekleşmemesi ve gerekli olan sesin alınamaması sayesinde anlaşılmaktadır. Arçelik Klima Servisi deneyimli teknik ekipleri, Arçelik klimalardaki bu tip sorunlarda klimadaki sorunun kontrol sinyali ile alakalı olduğu üzerinden değerlendirmede bulunmaktadır. Bu çerçevede de iç üniteden dış üniteye sinyal gönderimi gerçekleşmiyor veya dış ünite kartının besleme sorunu bulunuyor ya da arızalı olmasından kaynaklı sinyali net biçimde alamadığı öngörülerek, bu doğrultuda gerekli kontrolleri yüksek teknolojik teçhizatlar ile gerçekleştirmektedirler.

 

Giriş esnasında belirtilmiş olan kontrol sinyali değerlerini kontrol eden Arçelik Servisi teknik ekipleri, Arçelik markalı klimayı soğutma moduna alarak, çalıştırır. Daha sonra dış üniteyi açarak, kontrol sinyal fişine ulaşarak, kırmızı/beyaz-siyah ve kahvrengi/beyaz-siyah renklerde olabilen kablolar arasında voltaj değer kontrolü gerçekleştirilmektedir. Her 2 ölçümde de 15 VDC okuması yapan deneyimli teknik ekipler, 15 VDC okumasında bulunamaz ise klimadaki problemin iç ünite ya da sinyal kabloları olduğuna indirgemektedir. Ancak voltaj değerinde sıkıntı bulunmuyor ise besleme iptal edilerek, dış ünite kartı sökülmektedir. Bu noktada kart sigortası, varistörü kontrol ederek, gereklilik teşkil etmesi durumunda yenisi ile değişimini gerçekleştirirken, bu değişimleri orijinal Arçelik yedek parçaları ile gerçekleştirmektedir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.