Klima Motor Devreye Girmiyor Sorunu ve Çözümü

Klimaların, günlük yaşantı içerisinde çok önemli bir yere sahip olduğu tartışmasız bir gerçektir. Genel olarak yaz aylarında sıcak havaların bunaltıcı etkisinden kaçınabilmek açısından en ideal çözüm olarak görülüyor olsa da klimalar, aynı zamanda da kış aylarında da soğuk havalara karşı gereklilik teşkil eden ısınma ihtiyaçlarının karşılanabilmesi konusunda yardımcı olur. Bu yüzden yıl boyunca ısınma-serinleme ihtiyaçları çerçevesinde iklimlendirme çözümü olarak yoğun şekilde kullanılan klimalar, kullanım yoğunluğu ve çevresel faktörlerin eklenmesi ile zamanla arızalanabiliyor ki yüksek teknolojiye sahip olan Arçelik klima modellerindeki arızalanmalarda profesyonel arıza onarım çözümleri Arçelik klima Servisi tarafından kurumsal yapıda dünya standartlarına uygun olarak sunulur.

Arçelik klima modellerinin yüksek teknolojisine karşın kullanıcılar zamanla özellikle klima motoru devreye girmiyor sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Arçelik Klima Servisi merkezinde en sık görülen Arçelik klima arızalarının başında bulunan klima motoru devreye girmiyor sorununda profesyonel standartlardaki arıza çözümleri ile hızlı ve kaliteli onarım gerçekleştirilmektedir. Geniş fonksiyonelliklere sahip olan Arçelik klimanın motoru çalışmıyor ise deneyimli teknik personeller tarafından soruna yol açan nedenin bulunabilmesi için ilk olarak klimanın sigortasını kontrol etmektedirler. Bu çerçevede de sigortada 220 Volt mevcut olup, olmadığı kontrol edilir ve mevcut durumda ise klimanın kumandası ile klimayı çalıştırma komutunu veren teknik personeller, kumandadan gelen sinyalle elektronik karta iletim mevcut olup, olmadığı kontrol edilir ve eğer sinyal elektronik karta iletilemez ise elektronik karta elektrik gitmediği anlaşılmaktadır.

 

Elektrik gitmeyen elektronik kart için yerinde arıza onarım gerçekleştirildiği gibi gereklilik teşkil eden durumlarda elektronik kart yenisi ile değiştirilmektedir. Ancak elektronik karta elektrik iletimi söz konusuysa teknik ekipler tarafından kartın 1 ve 2 numaralı barlarında 220 Volt çıkış alınıp, alınmadığı ekiplerce kontrol edilir ve çıkış vermemekte ise kartın arızalı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda yine yerinde onarım veya gereklilik arz etmesi durumunda kart değişimi gerçekleştirilir. Bu noktada da olası bir arıza belirlenememesi ise Arçelik klimanın kompresörünün yan kısmında kompresörün devreye girmesini sağlamakta olan ran kapasitörünün arızalandığını gösterdiğinden, bu parça doğrudan yenisi ile değiştirilerek, klimanın standart bir şekilde yüksek performansta çalışma göstermesi sağlanır. Arçelik Servisi klima arızası onarım çalışmalarındaki parça değişimlerini sadece orijinal Arçelik yedek parçaları ile gerçekleştirmeye dikkat etmektedir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.