Kombi Hiç Çalışmıyor Arızasının Çözümü

Tüm kış boyunca yoğun şekilde kullandığım kombi, tam kıştan çıkarken, baharla birlikte arızalandı. Her ne kadar yazın sadece sıcak su için kullanacak olsam da gelecek kış için en kısa süre içerisinde kombimi yaptırmam gerekiyordu. Düzenli şekilde sorunsuzca kullandığım kombi aniden hiç çalışmamaya başladı. Bu tip bir durumla karşılaşıldığında doğalgaz gibi önemli bir konu olduğundan profesyonel yardım alınması gerektiği herkesin malumu. Ancak kombimde ne gibi bir problem olduğunu ve beraberinde bu konuda hem hızlı hem kaliteli hem de ekonomik bir çözüm sağlayacak profesyonel servis bulabilmek amacı ile internet üzerinde kapsamlı bir araştırma yapmaya başladım.

 

Özellikle kombisinde bu şekilde hiç çalışmama sorunu yaşayanların bu sorun için ne yaptıkları veya çözebilmek için nereden ve nasıl bir yardım aldıkları hakkında bilgi almak için yaptığım araştırmalar sonucunda bu konuda Arçelik Servisi konusuna ulaştım. Kombi teknolojisi ve çalışma prensibi hakkında en ufak bilgisi dahi bulunmayan kişilerin bile kolaylıkla anlayabileceği düzeyde açıklayıcı anlatımın bulunduğu konuda, kombinin hiç çalışmaması durumunda ne yapılması gerektiğine dair çok açıklayıcı bilgiler bulunuyordu.

 

Arçelik Servisi konusunda hiç çalışmayan kombi için öncelikle kombinin bağlı olduğu sigortada elektrik ve tabii ki doğalgaz vanasında doğalgaz olup, olmadığının kontrol edilmesi öneriliyordu. Benim her ikisinde de her şey olması gerektiği gibi olduğundan sorunun kaynağının belirlenmesi için vana kontrolü yapmam öneriliyordu. Kombinin derecesinin aniden yükselmesi ve ardından arızaya geçmesi durumunda kombinin altındaki 4 tesisat borusu, 1 doğalgaz borusu olacak şekilde mevcut olan 5 borudan soldaki 4. Ve 5. Boruların vanalarının açık olup, olmadığını kontrol ettim.

 

Daha sonra cihazın sigortasını indirerek, 5 saniye kadar bekleyip tekrar açtım ve cihazın ‘reset’ düğmesine basarak, resetleme işlemini 3 defa denedim ancak yinede aynı hatayı almaya devam ettim.  Bu aşamadan sonra benim yapabileceğim bir şey kalmadığından Arçelik Servisi ekiplerinden profesyonel müdahale talebinde bulundum. Kısa sürede gelen ekip, kombinin elektronik kartı arızası olduğunu belirleyerek, yerinde onarımını yaptı. Son derece güler yüzlü ve gerçekten profesyonel anlayış çerçevesinde benim açımdan en makul şekilde sorunun çözümünü kaliteden ödün vermeden gerçekleştirdiler.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.