Buzdolabının Yanları Çok Isınıyor.

Buzdolabı, modern yüzyıl dünyasının en önemli ve en gerekli teknolojik ürünlerinden birisi olarak dünyanın her yerinde evlerin vazgeçilemez parçalarından birisi haline geldi. Besinlerin çok uzun süreler sağlıklı ve ilk günkü tazeliğini koruyacak biçimde saklanabilmesi yönünden çok önemli bir avantaj sağlayan buzdolapları, günlük yaşantı içerisinde kesintisiz olarak en yoğun şekilde kullanılan beyaz eşya ürünlerinden birisidir. Bu çerçevede de buzdolabının normal kullanımı çerçevesinde zamanla çeşitli arızalanmalar mekanik yapıdaki olan parçaların fiziksel yapılarından veya çevresel koşullarından kaynaklı olarak arızalanabiliyor. Bu durumun tüketici tarafından kullanım tarafından anlaşılabilmesi ise buzdolabının normal kullanımından farklı tepkiler oluşturmaya başlaması ile anlaşılmaktadır. Buna göre buzdolaplarında Arçelik Servisi merkezimizde de sıklıkla gördüğümüz yan kısımların ve kapı contalarında fazla ısınma meydana gelmesi sorunu oluşabiliyor.

Buzdolabının Yanları ve Kapı Contaları Neden Çok Isınır?

 

Buzdolabının normal kullanımı sırasında eğer yan bölümlerinde ve kapı üzerindeki contalarında normal olmayan düzeyde bir ısınma ile karşı karşıya kalmış iseniz buzdolabınızın arka alt bölümünde bulunan fanının işlevini yerine getirmediğini göstermektedir. Buzdolabınızın motorunun çalışmasından kaynaklı olarak radyatörü üzerinde yüksek ısılara yol açar ki fan bu noktada devreye girerek, ısının ortadan kaldırılması ve buzdolabından atılmasını sağlar. Nitekim buzdolabının arkasıyla duvar arasında belirli bir mesafe bulunmasının belirtilmesi de bu işlemin sorunsuz şekilde yerine getirilebilmesinden kaynaklıdır.

 

Buzdolabının çalışmayan fanın değişimi ile bu ısınma sorununun çözümü sağlanabilir. Yeni ve orijinal bir fan ile değişimi işlemleri eski fanın yerinden sökülmesiyle ve yeni fanın aynı şekilde takılmasıyla gerçekleştirilebilmektedir. Ancak Arçelik Kaynarca Servisi uzmanlarımız buzdolabının radyatörü üzerinde kalıp haline gelmiş olan toz ve kirlerinde ısınmada etki oluşturabileceğinden    özel yağ çözücü gibi ürünler ve diş fırçası gibi fırçalı ürünler ile temizlenmesini öneriyor. Bu şekilde buzdolabının radyatörünün her zaman ideal ısı seviyesinde kalması sağlanabiliyor.

 

Buzdolabınızın arka kısmında radyatördeki ısıyı alan fanın arızalı olması dolayısı ile yenisiyle değişiminin uygulanması işleminde uygulamaların sorunsuz şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Bu sebeple bu tip parça değişimlerine ilişkin bilgi veya deneyiminiz bulunmuyor ise daha ciddi sorunların meydana gelmemesi açısından Arçelik Servisi merkezimizin uzman personellerinin desteğini almanızı tavsiye ediyoruz.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.