Çamaşır Makinesi Kapak Kilit Değişimi Nasıl Yapılır?

Çamaşır makineleri ile birlikte artık çamaşırları elde yıkamaya göre daha az su tüketerek, çok daha hızlı ve çok daha kaliteli bir şekilde yıkayabilmek mümkün hale geldi. 2000’li yıllarda artık her eve girmeyi başaran çamaşır makinelerinin günlük hayattaki yoğun kullanımı çerçevesinde zamanla çeşitli problemler yaşaması mekanik temelde teknolojik sistemler olması dolayısı ile her zaman olasıdır. Ancak kullanımda dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat edilerek bir kullanım gerçekleştirilmesi ile arızaların minimuma indirilmesi veya daha uzun süreli dayanıklılık göstermesi sağlanabileceği gibi doğu arıza onarım müdahaleleri ile de kısa süre içerisinde yeniden ilk günkü performans ve dayanıklılığına ulaştırabilmeniz mümkün olabilmektedir. Bu çerçevede çamaşır makinesi arızaları ile ilgili olarak Arçelik Servisi merkezimize de sıklıkla gelen makine kapağı kilit arızası için bireysel olarak gerçekleştirebileceğiniz bir takım uygulamalar mevcuttur.

 

Çamaşır Makinesi Kapağı Kilit Arızası Nasıl Anlaşılır?

 

Çamaşır makinenizin kapağının kilit mekanizmasında bir arıza mevcut olup, olmadığını anlayabilmeniz için öncelikle standart şekilde bir yıkama programı ayarlamanız ve daha sonra program başlat düğmesine basmanız gerekmektedir. Eğer bu işlem ile çamaşır makineniz yıkama işlemine başlamaz ise makinenizin kapak kilit kısmında bir sorun olduğunu gösterebilir ki bu durumda ilk olarak kapak kilidinin yerine tam oturmadığını değerlendirerek, kapağı tekrar açmanız ve sert bir şekilde ‘tık’ sesi gelmesini sağlayacak şekilde kapatmayı denemelisiniz. Ancak makineniz halen çalışmamakta ise bu durum çamaşır makinenizin kapı kilit mekanizmasında bir problem olduğunu göstermektedir. Bu durumda ister Arçelik Servisi merkezimize başvuruda bulunabilir ve profesyonel müdahale ile makine kilit sistemini yeniletebilir ister de bireysel müdahalelerde bulunabilirsiniz.

 

Çamaşır Makinesi Kapağı Kilidi Değişimi Nasıl Yapılır?

 

Öncelikli olarak çamaşır makinesinin fişten çekilmesine dikkat edilmelidir. Çamaşır makinenizin kapak bölümünde yer alan lastik kısım(körük) altında kilit mekanizmasının çalışmasını sağlayan bir yay sistemi bulunmaktadır. Düz uçlu bir tornavida yardımı ile bu yayı(kelepçe) çıkarmalısınız. Daha sonra körük hafif çektirerek, araladıktan sonra makinenin kilit mekanizması üzerindeki vidaları tornavida yardımıyla sökmeniz gerekir ki bu sökme işleminden sonra yerinden çıkardığınız kilit mekanizmasındaki kablo veya soketlerin yerinden çıkıp, çıkmadığını kontrol etmelisiniz. Çünkü bazı durumlarda yerinden çıkmış olmasından dolayı makinenin kapak kilitlense dahi algılayamamasına neden olabilir. Eğer herhangi bir sorun görünmüyor ise aynı işlemleri uygulayarak, yeni kilit mekanizmasının yerine takabilirsiniz. Eğer bu işlemlerde herhangi bir sorun yaşarsanız ya da değişim ardından da sonuç elde edemezseniz mutlaka Yavuztürk Arçelik Servis merkezimizin çağrı merkezi aracılığı ile profesyonel çamaşır makinesi onarım hizmeti almalısınız.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.